Tegoroczne Święto Niepodległości obchodzone było szczególnie uroczyście w całym kraju. Mija bowiem 100 lat od chwili gdy po latach zaborów i nieobecności Polski na mapie Europy odzyskaliśmy niepodległość.

Wyjątkowo wzniośle świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości również w Końskich. W piątek 9 listopada br. o symbolicznej godzinie 11:11 we wszystkich koneckich szkołach oraz przy koneckim magistracie pod masztem z narodową flagą wspólnie śpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym samym dniu o godzinie 13:00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich odbyła się wzruszająca akademia pt. „To Ojczyzna nasza”.

Oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie na placu przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich. Na uroczystości zgromadzili się tłumnie mieszkańcy naszego miasta, samorządowcy, wyjątkowo liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych oraz dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna.

To wyjątkowe wydarzenie poprowadził wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, a wszystkich przybyłych, tymi słowami, powitał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański: „(…) Dzisiaj świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Cztery pokolenia odnoszą się do tamtej daty, ale w tej ogromnej radości musimy pamiętać, że sto lat nie było pełną niepodległością. Jedno niepodległe pokolenie dwudziestolecia międzywojennego natychmiast musiało zdawać egzamin z patriotyzmu w latach strasznej II wojny światowej. Następne odbudowywały z gruzów ojczyznę jednocześnie tolerując zmianę granic, zmianę systemu wartości i obce wojska. Tolerując fakt, że obce nam kulturowo treści przenikały do podręczników, pieśni, wierszy. Dziś w dorosłe życie wchodzi pokolenie Polski Niepodległej. To, które urodziło się po 1989 roku. Ono ma prawo czerpać z dorobku zarówno poprzednich pokoleń ze wszystkich jej okresów, jak i sięgać marzeniami i planami w przyszłość. Dlatego są tu dzisiaj nie tylko poczty sztandarowe, ale wszyscy którzy mogą reprezentować obywateli naszego miasta i gminy – od przedszkolaków po seniorów. Bardzo cieszę się, że ta setna rocznica odzyskania niepodległości zgromadziła tylu mieszkańców Końskich”.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” uczestnicy uroczystości wspólnie z Zespołem Ludowym „Rogowianka” oraz słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku odśpiewali hymn polski, a w niebo zostały wypuszczone dwa symboliczne białe gołębie.

Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, kawalkadą motocyklistów i rowerzystów, uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich oraz przedstawicielami Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, niosącymi kilkunastometrową biało-czerwoną flagę, przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty pw. św. Mikołaja.

Mszę świętą w intencji ojczyzny koncelebrowaną przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta oraz ks. Marcina Dobrka poprzedził krótki patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.

Burmistrz Krzysztof Obratański podziękował wszystkim za udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz za organizację z tej okazji wielu różnorodnych wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych, które odbywały się od początku 2018 roku na terenie naszej gminy.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support