Po realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica” w latach 2017-2019, szkoły podstawowe w Gminie Końskie wzbogaciły się o 17 interaktywnych monitorów dotykowych oraz 6 tablic interaktywnych z projektorami. Wartość zakupu to 140 tys zł, w tym dotacja z budżetu państwa wyniosła 80% kosztów.

Zamknięcie szkół przez pandemię koronawirusa na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławkach, zasiedli przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiadało odpowiedniego sprzętu do realizacji podstawy programowej. Wychodząc ich wymaganiom naprzeciw, rząd uruchomił projekt pn.„Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. W ramach tego projektu Gmina Końskie, po złożeniu stosownego wniosku i podpisaniu umowy, zakupiła 41 laptopów, za kwotę 102 459,14 zł przy 100-tysięcznej dotacji. Laptopy za pośrednictwem dyrektorów szkół, nieodpłatnie użyczono uczniom, aby w czasie trwającej epidemii, mogli oni kształcić się na odległość.

Od 15 maja br. uruchomiony został kolejny nabór wniosków w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „Zdalna szkoła+” . Wsparcie finansowe zostało skierowane pośrednio do nauczycieli i uczniów, w tym zwłaszcza uczniów z rodzin wielodzietnych (3+). Tym razem Gmina Końskie otrzymała grant w wysokości 105 000,00 zł. Za te środki, z niewielką dopłatą 413 zł z budżetu gminy, zakupionych zostało 37 laptopów. Już dziś trafią do rodzin wielodzietnych, rozdane przez dyrektorów szkół i nauczycieli w użyczenie rodzicom (dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, w tym jednym będącym uczniem szkoły).     Zakupione laptopy pomogą rozwiązać problemy braku odpowiedniego sprzętu, potrzebnego do kształcenia zdalnego.

Kiedy powrócą stacjonarne lekcje, laptopy zostaną oddane do szkół i dalej będą wykorzystywane podczas zajęć.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support