Tegoroczne, uroczyste obchody „Koneckiego Września”,największej uroczystości patriotycznej, której głównym organizatorem jest Samorząd Miasta i Gminy Końskie dobiegły końca.

W piątkowy poranek31 sierpnia przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Samorządu Miasta i Gminy Końskie udali się na groby Honorowych Obywateli Miasta Końskie i żołnierzy Armii Krajowej gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

O godzinie 17:00 w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich licznie zebrani mieszkańcy, władze samorządowe oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film pt. „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca”, w reżyserii Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony na podstawie scenariusza Marka Jedynaka i Wojciecha Niebelskiego. Podczas spotkania rozdawano foldery pt. „Tropami żołnierzy Ponurego”, które wydała z inicjatywy Jana Nowaka, Marka Jedynaka i Łukasza Szteleblaka Fundacja Pamięć i Niepodległość.

Główne obchody „Koneckiego Września”, które w tym roku objął Honorowym Patronatem Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, odbywały się w sobotnie popołudnie na koneckim cmentarzu. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości. Nie zabrakło kombatantów i ich rodzin, żołnierzy, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców naszego miasta. Wszyscy w kolumnie marszowej udali się pod Pomnik Partyzantów, gdzie po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, przybyłych gości powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, przypominając ideę „Koneckiego Września”.

Podczas uroczystości głos zabrali: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, Poseł na Sejm RP Anna Krupka, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart oraz ich gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański mówiąc m.in.: „Tegoroczne obchody Koneckiego Września zbiegły się z okrągłymi rocznicami: setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 75 rocznicy skoku Robota na Końskie. Jest rzeczą charakterystyczną dla Polski i Polaków, że historia służy nam do identyfikacji czasów współczesnych. Kiedy sto lat temu Polska odzyskała niepodległość przez całe 20-lecie Międzywojenne trwały spory o to komu w większym stopniu je zawdzięczamy. Trzeba było dziesiątków lat by uznać, że Polska Niepodległość nie była dziełem jednej osoby, jednego ugrupowania, jednej myśli, że wspólnota działania dała nam niepodległość (…).

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych kombatantów związanych z ziemią konecką. Wśród wspominanych znalazł się śp. major Franciszek Telecki pseudonim „Kruk”, który na wieczną wartę odszedł w kwietniu 2017 roku. Jego córki Urszula Trzeszczkowska i Krystyna Koronowicz przekazały na ręce burmistrza Krzysztofa Obratańskiego jego mundur oficerski, odznaczenia oraz inne pamiątki.

Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Andrzej Zapart, natomiast Apel Poległych poprowadził dowódca uroczystości mjr Arkadiusz Radziński oraz kpt. Sylwia Marczak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po salwie honorowej przybyłe delegacje złożyły pod Pomnikiem Partyzantów wieńce i zapalili znicze.

W programie artystycznym uświetniającym Apel Poległych wystąpili: aktor Teatru Starego w Krakowie Bogdan Brzyski,Krzysztof Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli,trębacz Jakub Kowalski oraz wokaliści: Marek Werens, Alicja Woldańska, Aneta Karbownik i Paulina Karbownik. Na gitarze akompaniował Roman Cieślak, a na akordeonie Sylwester Karbownik i Adrian Młynarczyk.

Sobotnie obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie odbyły się dwie prezentacje nowych książek bibliotecznego wydawnictwa ARSLIBRIS autorstwa dr Tadeusza Banaszka pt. „Powiat konecki w przygotowaniach obronnych państwa w latach 1921-1939” oraz Mariana Wikiery „Tropem Cichociemnych na Ziemi Koneckiej. Kurier Jan Ciaś „Kula”.

W niedzielny poranek uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. Polowej w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich koncelebrowanej przez ks. Dziekana Andrzeja Zaparta i ks. Pawła Piwowarczyka. Podczas mszy wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu zespołu „Pasja” z Gimnazjum w Stadnickiej Woli, Bogdana Brzyskiego, Jarosława Rabendy z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów „Koneckiego Września” był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który działa od ponad 60 lat ukazując bogactwo kultury narodowej. Na scenie letniej w Parku Miejskim kilkudziesięcioosobowa grupa artystów zaprezentowała szereg znanych i pięknych pieśni o tematyce patriotycznej. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support