Oficjalne obchody upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godzinie 11.30 na placu przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: doradca wojewody świętokrzyskiego Marcin Piętak, Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, radni Rady Miejskiej w Końskich, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji oraz mieszkańcy miasta. Gośćmi honorowymi tegorocznych obchodów była delegacja z miasta partnerskiego Mogilev Podolski na Ukrainie, na czele z merem Piotrem Brovko oraz Wicemarszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński. Uroczystość uświetniły licznie zgromadzone poczty sztandarowe. Na wstępie odśpiewano hymn państwowy oraz dokonano uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Później mogliśmy podziwiać młodzież, która przedstawiła zebranym krótką inscenizację wydarzeń z 2 i 3 maja 1791 r., przygotowaną pod kierunkiem pracowników Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Jej głównymi bohaterami byli Marszałek Stanisław Małachowski, Izabela Czartoryska, król Stanisław August Poniatowski oraz Ignacy Potocki, w których wcielili się: Piotr Karlikowski, Izabela Ferensztajn, Olek Domagała i Kamil Kiepiel. Wysłuchaliśmy także utworów w wykonaniu Dominiki Wróbel oraz członków zespołów ludowych: Korniczanka, Rogowianka i Mała Rogowianka.

W dalszej części głos zabrali: Marcin Piętak, Krzysztof Obratański, Andrzej Marek Lenart, Piotr Biliński i Piotr Brovko, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali szczególne znaczenie tego radosnego święta. Część artystyczną zwieńczył polonez, odtańczony przez młodzież oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie z samorządowcami i mieszkańcami miasta. Do tańca zaprosił wszystkich koordynator uroczystości wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Następnie wszyscy w pochodzie, prowadzonym przez konny zastęp ze Stowarzyszenia im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Miejską Orkiestrę Dętą przemaszerowali ulicami miasta do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart.

W godzinach popołudniowych w Parku Miejskim odbyły się XXVII Masowe Biegi Uliczne, które na stałe wpisały się w program uroczystości trzeciomajowych. Jak zwykle cieszyły się one dużym zainteresowaniem i zgromadziły wielu uczestników w różnych kategoriach wiekowych.

Na zakończenie tegorocznych obchodów organizatorzy przygotowali blok artystyczny, który odbył się w hali sportowej przy ulicy kpt. Stoińskiego w Końskich. Na początku mogliśmy podziwiać młodych wokalistów ze Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Następnie na scenie w swoim kabaretowym show zaprezentowała się artystka Joanna Bartel, znana z roli Andzi Dworniok w serialu „Święta wojna”.

W finałowym występie usłyszeliśmy ]utwory w wykonaniu zespołu „Czerwony Tulipan”, który zasłynął z przeboju „Jedyne co mam…”. Artyści w swoim repertuarze łączą poezję śpiewaną z liryką i satyrą.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support