W bieżącym roku czeka nas wiele ważnych wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W środę 11 kwietnia 2018 r. w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyła się konferencja prasowa poświęcona koneckim obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Głównym tematem konferencji było omówienie kalendarza imprez opracowanego przez Komitet Honorowy ds. organizacji koneckich obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Na liście znalazło się ponad sto wydarzeń okolicznościowych o charakterze patriotycznym, popularno-naukowym, kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym organizowanych m.in. przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury oraz szkoły.

W konferencji, którą rozpoczęto utworem „Biały Krzyż” w wykonaniu Olafa Młodzińskiego, udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim oraz Marcinem Zielińskim, Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie Dariusz Kowalczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego o/Końskie Wojciech Pasek, dyrektorzy szkół i przedszkoli, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz naczelnicy wydziałów koneckiego magistratu. Podczas konferencji pojawili się również uczestnicy oraz organizatorzy wydarzeń które znalazły się
w koneckim kalendarzu imprez: słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w strojach z epoki, karatecy, motocykliści z „Czarnej Floty” oraz uczniowie koneckich szkół.

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Obratański: „Warto jest przypominać słowem, wydarzeniem, czynem to co było udziałem naszych przodków, to o czym pisał Józef Piłsudski, że cztery pokolenia walczyły o niepodległość po to aby piąte mogło się tej niepodległości doczekać. Ten jubileusz odwołuje się do zbiorowej pamięci o wydarzenia, które są istotą naszej tożsamości narodowej (…)”.

Następnie o planach wydania książki pt.: „100-postaci na 100-lecie Niepodległej”
mówił Dariusz Kowalczyk. Zwrócił się z gorącym apelem do mieszkańców naszego miasta: „Chcielibyśmy poprosić mieszkańców Końskich o to, by zaprezentowali, przedstawili nam postacie, które byłyby znaczące dla historii Końskich. Nie ma w Końskich jeszcze takiego wydawnictwa, które obejmowałoby w tej cenzurze czasowej, a więc od odzyskania Niepodległości do chwili obecnej znaczące postacie, które wpłynęły na rozwój Końskich, na nasze miasto.”

Na zakończenie konferencji burmistrz Krzysztof Obratański podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowania do gminnych obchodów odzyskania niepodległości jednocześnie zachęcając mieszkańców do czynnego w nich udziału.

Z harmonogramem koneckich przedsięwzięć rocznicowych można zapoznać się na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Końskich www.umkonskie.pl.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support