Od poniedziałku 9 marca 2020 r., uruchomiono publiczny transport zbiorowy na terenie miasta i gminy Końskie.

Na trasy wyruszyło siedem nowoczesnych autobusów, które będą obsługiwały całą gminę, głównie docierać będą do miejsc wykluczonych transportowo.

Utworzenie publicznej komunikacji to część wielkiego, wartego blisko 8,3 miliona złotych projektu „Mobilności Miejskiej”. W ramach tej inwestycji w Końskich powstało centrum przesiadkowe przy ul. Wojska Polskiego, przebudowano ulicę Mostową oraz zakupiono 7 mini autobusów i 2 autobusy pełnowymiarowe. Warto podkreślić, że na ten cel Gmina Końskie pozyskała aż 85 % środków z funduszy Unii Europejskiej, co stanowi ponad 7 milionów złotych.

W piątek 6 marca br. na terenie centrum przesiadkowego w Końskich odbyła się prezentacja nowych autobusów. W uroczystym spotkaniu udział wzięli: Jerzy Wrona Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie wraz z zastępcą Marcinem Zielińskim, Regina Maciejczyk Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Końskich, Michał Wolański i Mateusz Pieróg przedstawiciele firmy Wolański Sp. z o.o. przygotowujący wdrożenie komunikacji, w tym zakup pojazdów i wybór przewoźnika, Michał Rusinek i Marek Okuń dostawcy autobusów z firmy TRUCK EXPORT-IMPORT WYNAJEM Sp. z o.o., Dariusz Kurcbart właściciel firmy DARJAN – operator świadczący usługi transportowe oraz ksiądz Paweł Piwowarczyk z Parafii św. Mikołaja w Końskich, który dokonał poświęcania autokarów.

Po prezentacji pojazdów i przekazaniu do nich kluczyków, nawiązujące do koneckiego herbu, żółto-czerwone autobusy ruszyły w pierwszą pokazową trasę ulicami Końskich. Wszystkie zaprezentowane autobusy są niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mieszczą po 26 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Ponadto są one niskoemisyjne, wyposażone w klimatyzację, elektroniczną informację pasażerską, nagłośnienie z zapowiedziami przystanków oraz monitoring.

Autobusy będą obsługiwały siedem linii regularnych oraz pięć linii uzupełniających. Wprowadzono trzy strefy, na które bilety jednorazowe będą kosztowały odpowiednio: 2 zł – I strefa, 3 zł – II strefa i 4 zł – III strefa, natomiast bilety miesięczne to wydatek rzędu odpowiednio 60 zł, 90 zł i 120 zł.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support