W dniu 3 maja 2018 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Część oficjalna obchodów rozpoczęła się w parku miejskim przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich, gdzie spotkały się tradycyjnie władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy.

Uroczystość poprowadził Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który powitał kolejno wszystkich zebranych. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia obchodów złożył Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu Komendant Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Chrabąszcz. Następnie hymn Polski odegrała Miejska Orkiestra Dęta w Końskich a poczet flagowy dokonał uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

Głównym punktem oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja była inscenizacja podczas której odtworzono „żywy obraz” nawiązujący do dzieła Jana Matejki pt.: „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Młodzież koneckich szkół oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wcielili się w postacie z obrazu Matejki, m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego czy Ignacego Potockiego. Widowisko przybliżyło istotę i kulisy powstawania konstytucji oraz ukazało entuzjazm po jej uchwaleniu. „Jesteśmy w miejscu szczególnym nie tylko na naszą małą regionalną skalę, to miejsce jedyne. Z tego placu, z tego pałacu na Sejm Wielki wyjeżdżał jeden ze współtwórców Konstytucji, Marszałek Stanisław Małachowski. Spotykamy się w miejscu,

w którym dyskutowano szczegóły zapisów, w którym ustalano jakie zasady będą rządzić polskim państwem. Z tego miejsca Stanisław Małachowski wyruszył, by potem na ramionach posłów dać się ponieść wśród wiwatujących tłumów (…)”- wracał pamięcią burmistrz Krzysztof Obratański.

To patriotyczne święto uświetnili również: uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Nieświniu, przedszkolaki z Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie, którzy zatańczyli kujawiaka oraz Iwona Stępień – Baran wykonująca piękny utwór „Uwierz, Polsko”.

W dalszej części uroczystości głos zabrał gość specjalny Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński, który podziękował za zaproszenie: „Ważną cechą przygotowanej tu celebracji jest to, że jednoczy wszystkich mieszkańców. Co w obecnych czasach głębokich podziałów politycznych jawi się jako cud. To co w dużych miastach jest niemożliwe, gdyż różne opcje polityczne organizują niezależnie swoje uroczystości, Wy tutaj w Końskich jesteście razem, wspólnie oddajecie hołd, honor i pamięć twórcom majowej konstytucji. Ta jedność to skarb i tego skarbu należy bronić.”

Następnie zebrani w uroczystym pochodzie przeszli ulicami naszego miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował ks. dziekan Andrzej Zapart i ks. Piotr Ordowicz.

Nieodłączną częścią obchodów trzeciomajowych w naszej gminie były Masowe Biegi Uliczne. W tym roku odbyły się już po raz dwudziesty ósmy i przebiegały pod hasłem „Na szlakach niepodległości 1918-2018”. Biegi tradycyjnie cieszyły się dużym zainteresowaniem i gromadzą dużą liczbę fanów biegania, w różnych kategoriach wiekowych, począwszy od czterolatków, kończąc na biegaczach weteranach.

Na zakończenie majowego świętowania mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu wokalisty wywodzącego się z krakowskiego zespołu muzycznego Pod Budą Andrzeja Sikorowskiego, który wystąpił wraz z córką Mają Sikorowską. Duet zaprezentował się przed licznie zgromadzoną konecką publicznością, rozpoczynając tym samym sezon, na scenie letniej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Nie brakowało ciepłych słów pod adresem artystów, głośnych braw i kilku bisów.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support