Samorząd Miasta i Gminy Końskie, z uwagi na obowiązujące obostrzenia dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, symbolicznie uczcił 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Część oficjalna obchodów rozpoczęła się o godzinie 11:45 w parku miejskim przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich. Uroczystość poprowadził Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, witając wszystkich zebranych, wśród których znaleźli się: Wiceminister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm RP Piotr Wawrzyk, Starosta Konecki Grzegorz Piec wraz wicestarostą oraz Członkami Zarządu, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka wraz z radnymi, Komendant Powiatowy Policji w Końskich inspektor Waldemar Cisowski oraz p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Końskich starszy kapitan Ryszard Stańczak a także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele z Prezesem Andrzejem Kosmą.

Wyjątkowo w tym roku, podczas odgrywania hymnu państwowego, uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich Piotra Słoki.

Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Końskie:
„W tym zespole pałacowym rodziły się myśli o uporządkowaniu i zreformowaniu Rzeczpospolitej, to tutaj rodziły się pierwsze zarysy konstytucji. Miała przejść do historii jako jeden z najświatlejszych dokumentów, który miał wprowadzić Rzeczpospolitą na nowoczesne tory (…).

Głos zabrał również minister Piotr Wawrzyk –„Święto Konstytucji jest zwykle okazją do podkreślania patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. W tym roku ma szczególny wymiar. Pandemia sprawia, że te wartości trzeba zredefiniować. Dziś patriotyzm to dbanie o zdrowie własne i innych. Patriotyzm to także, szczególnie teraz i w najbliższych miesiącach dbanie o odbudowę gospodarki, np. poprzez kupowanie polskich produktów (…).

Na zakończenie uroczystości, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński zaprosił wszystkich zebranych do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował ks. dziekan Andrzej Zapart i ks. Marcin Dobrek.

 

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support