Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia pt.: „Bo nie ma ziemi obiecanej, jest tylko ziemia przeznaczona”.

We wzruszającym przedstawieniu, które odbyło się w dniu 10 listopada br. w siedzibie Gimnazjum nr 2 w Końskich wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich przygotowani pod kierunkiem nauczycieli tej szkoły oraz instruktorów Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

W sobotę 11 listopada na placu przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich rozpoczęły się oficjalne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na placu przed pomnikiem zgromadzili się licznie: poczty sztandarowe, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta.

Wszystkich przybyłych powitał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który powiedział: „To jedno z najbardziej radosnych świąt, to jeden z najbardziej radosnych dni, w którym Polacy po 123 latach niewoli mogli obudzić się w swoim własnym państwie. (…) Jeżeli jest coś co oprócz radości z odzyskanego suwerennego kraju powinniśmy dzisiaj wspominać to to, że był taki krótki okres w historii naszego państwa, kiedy najważniejsi politycy w naszym kraju zapomnieli o dzielących ich różnicach, o swarach o  różnych pomysłach na niepodległą Polskę i zjednoczyli siły by tę niepodległość najpierw wywalczyć, a potem utrzymać. Był taki czas, w którym mówiliśmy nie tylko wspólnym językiem, językiem polskim ale i wspólnym językiem wartości.” Uroczystość uświetnił ciekawy program artystyczny przygotowany przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, który opowiadał o powrocie do kraju Józefa Piłsudskiego w dniu 10 listopada 1918 r. W przedstawieniu, w pięknych strojach historycznych, udział wzięli:
Iza i Andrzej Kosowie, którzy wcielili się w postaci księżnej Marii Lubomirskiej oraz Józefa Piłsudskiego, słuchacze koneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, wokalistki ze Studia Piosenki MGDK w Końskich: Ala Woldańska i Patrycja Dukat oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Końskich.

Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich oraz przedstawicielami Jednostki Strzeleckiej Końskie niosącymi zapalone biało-czerwone race przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty pw. św. Mikołaja.  Mszę świętą w intencji ojczyzny koncelebrowaną przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta oraz ks. Pawła Piwowarczyka poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie zaprosił wszystkich do Komitetu Honorowego ds. organizacji koneckich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, mówiąc: „W tym Komitecie Honorowym nie powinno zabraknąć nikogo, kto czuje się patriotom, a nikt z radości którą dzisiejszy dzień niesie nie może i nie powinien być wykluczony. Przeżyjmy ten rok w przygotowaniu do wielkiej rocznicy świadomi tego, że są wartości które są nam wszystkim wspólne i które ponad podziałami powinniśmy pielęgnować i szanować.”

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support