Główne obchody „Koneckiego Września 2019” za nami. Jednak jak co roku w pierwszych dniach września członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich na czele z Prezesem Andrzejem Kosmą odwiedzają miejsca walki II Zgrupowania ppor.cc. Waldemara Szwieca „Robota”.

Na trasie znajdują się wykonane przez „Robotowców” pomniki – kilkutonowe głazy, do których przymocowany jest krzyż i tablica pamiątkowa z odznaką Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”. Są one świadectwem bohaterskich czynów oddziału „Robota”, który wsławił się wieloma brawurowymi i zwycięskimi akcjami zbrojnymi na Ziemi Koneckiej. Najgłośniejszą z nich było odbicie z rąk Niemców i opanowanie Końskich w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 r.

W piątek 6 września br. kombatanci wraz z radnym Rady Miejskiej w Końskich Markiem Kozerawskim oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich,Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich i Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli uczcili pamięć bohaterów zapalając znicze pod pomnikami w Końskich, Rogowie, Koczwarze, Smarkowie, Wielkiej Wsi, Niekłaniu i Wąsoszu.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support