To tytuł wystawy plenerowej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w środę 1 lipca br. w Parku Miejskim w Końskich, przed Urzędem Miasta i Gminy, który był współorganizatorem przedsięwzięcia.

Wystawa to efekt działania pracowników biura badań historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja prezentuje w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 roku. Polska „Solidarność” była iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego począwszy od Litwy, Łotwy i Estonii aż po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec.

W otwarciu wystawy uczestniczyli Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Starosta Konecki Grzegorz Piec wraz z Członkami Zarządu, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański ze swoim zastępcą Krzysztofem Jasińskim, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Końskich Helena Obara oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz.

Nasze miasto to jedna z 53 miejscowości, w których będzie można obejrzeć wystawę. Zapraszamy serdecznie do jej zwiedzania do 20 lipca br.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support