W niedzielę 9 kwietnia br. zmarł major Franciszek Telecki, żołnierz Armii Krajowej, wieloletni prezes koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To już kolejny uczestnik walk o wolność naszej ojczyzny, który w ostatnim czasie odszedł na wieczną wartę.

Pozostanie w naszej pamięci jako ciepły i pogodny człowiek, współorganizator i uczestnik wielu uroczystości patriotycznych na ziemi koneckiej, mentor dla młodego pokolenia.

Franciszek Telecki, urodzony 2 czerwca 1925 r. w Niekłaniu, służył w AK Niekłań pod ps. „Kruk”, dywersja kolejowa, bat. I/3 pp leg. Od września 1940 r. pracował w kopalni rudy żelaza „Wiktoria”, potem w fabryce mebli w Stąporkowie. Od stycznia 1943 r. był zatrudniony na kolei, pracował na stacji Niekłań.Jego stanowisko okazało się pomocne dla podziemnej organizacji, w której był  łącznikiem z placówkami Niekłań, Stąporków, Smarków, Wielka Wieś.Jako pracownik kolei posiadał informacje o transportach kolejowych, kilkakrotnie uczestniczył w akcjach dywersyjnych mających na celu niszczenie niemieckich urządzeń i transportów kolejowych, zrywanie łączności oraz zdobywanie żywności i materiałów dla partyzantów.

Ostatnie pożegnanie śp. Franciszka Teleckiego odbyło się 12 kwietnia o godzinie 14.00 w kościele św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support