W piątek 28 kwietnia br. władze miasta i gminy Końskie uczciły pamięć lokalnych bohaterów, którzy zginęli z rąk radzieckich oprawców, głównie w Katyniu.

Na Alei Katyńskiej w Końskich odbyła się uroczystość z udziałem młodzieży szkolnej.

We wstępie zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie powiedział: „To co roku ważny moment dla naszego środowiska. Odzwierciedla on potrzebę podsumowania kwietnia jako narodowego miesiąca pamięci. Wracamy tu do przeszłości związanej z Katyniem, Miednoje, Starobielskiem i innymi obozami, gdzie zginęło wiele set tysięcy Polaków ze środowisk intelektualnych, żołnierzy, policjantów. Dzisiaj spotykamy się po to by czcić pamięć tych ofiar”.

Następnie Małgorzata Ciszek nauczyciel z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli przypomniała historię mordów na polskiej elicie przez sowieckich zbrodniarzy. Omówiła również życiorysy trzech bohaterów związanych z Końskimi, których tablice i dęby pamięci znajdują się w Alei Katyńskiej w Końskich: Stanisława Malickiego, Jana Bernarda Rejeckiego, Władysława Kawę.

O pamięć do najmłodszych apelował Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, a Krzysztof Jasiński prosił o uszanowanie miejsca pamięci jakim jest Aleja Katyńska w naszym mieście.

W historycznym spotkaniu udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1

w Końskich, Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą. Uczestnicy spotkania zapalili znicze przy każdej z tablic wspominających bohaterów zabitych na wschodzie. Włodarze złożyli także wieńce przy symbolicznej wybranej postaci.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support