Już od dekady, 1 marca w Polsce obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest upamiętnieniem członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego.

W tym roku obchody, w związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju i wprowadzonymi obostrzeniami, miały w naszej gminie wymiar symboliczny.

W poniedziałkowe przedpołudnie, przed budynkiem byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, mieszczącym się przy ulicy 1 Maja w Końskich, zebrali się przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Końskie.

Podczas spotkania wszystkich powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie „To nie pierwszy raz spotykamy się tutaj, chociaż pierwszy raz w tak skromnej formie. Mam nadzieję, że to jest ostatni raz. W przyszłości oprócz tej tablicy będziemy mieć jeszcze jedno miejsce, w którym będziemy mogli odwoływać się do pamięci żołnierzy, którzy pozostali do końca wierni swojej przysiędze walki o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą. Uchwałą Rady Miejskiej ruszyła inicjatywa budowy pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Dla mnie satysfakcją jest to, że inicjatywa została podjęta jednomyślnie, bez głosów sprzeciwu, choć wszyscy wiemy, że temat budzi pewne kontrowersje. Cieszę się, że są wśród nas również Ci, dla których ten temat nie jest tylko przyczynkiem historycznym, wydarzeniem odległym z kart nowo pisanej historii, ale jest przeżyciem osobistym (…).

Na zakończenie uroczystości, by oddać hołd niezłomnym, zebrane delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support