W dniu 11 października na placu przed Urzędem Miasta i Gminy Końskie miała miejsce prezentacja Mobilnego Showroomu promującego gamingowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie „Gra Szyfrów”.

Jest to innowacyjna gra służąca nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej – przybliżająca grającym realia wojny polsko-bolszewickiej, pracę i dokonania polskich kryptologów. Na wystawie gra dostępna jest na VR oraz PC.Po inauguracji w dniach 14-16.09.2022 na terenie Sejmu RP, Wystawa Mobilna wyruszyła w trasę po dwudziestu miastach w Polsce, na której znalazło się Końskie.

Uroczystego otwarcia Mobilnego Showroomu dokonali sam prezes IPN w Warszawie Karol Nawrocki oraz burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański. Ponadto w inauguracji wzięli udział Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita, radni Rady Miejskiej w Końskich, dyrektorzy szkół, przedszkoli z terenu miasta i gminy Końskie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Końskie kombatanci. Po otwarciu showroomu w grze brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 oraz Stadnickiej Woli, a następnie swoich sił mogli spróbować mieszkańcy miasta, ponieważ wstęp był wolny.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie, na wernisaż wystawy poświęconej Waldemarowi Szwiecowi ps. „Robot”, której autorami są dr Marek Jedynak oraz Edyta Krężołek, pracownicy kieleckiej Delegatury IPN.Wystawa prezentuje związanego z Ziemią Konecką ppor. Waldemara Szwieca „Robota”. Autorzy ekspozycji zwrócili uwagę nie tylko na jego działalność związaną z wojną, ale też na życie prywatne odważnego żołnierza.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców jeszcze przez miesiąc.

Serdecznie zapraszamy !

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support