Obchody Koneckiego Wrześnie rozpoczęły się w piątek.

W piątkowy poranek 2 września Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Końskich Markiem Kozerawskim, członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich Franciszkiem Teleckim i Janem Lagnerem oraz prawnikiem Janem Nowakiem udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce oraz zapalić znicze na grobach Józefa Kazimierza Wroniszewskiego oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego Honorowych Obywateli Końskich oraz inicjatorów obchodów „Koneckiego Września”.

Wieczorem w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich licznie zebrani mieszkańcy, władze samorządowe oraz zaproszeni goście mieli okazję po raz pierwszy, na publicznym pokazie w Końskich, obejrzeć film dokumentalny w reżyserii konecczanki Anny Kuśmierczyk o mieszkańcu naszego miasta, żołnierzu Armii Krajowej Stanisławie Janiszewskim ps. „Dewajtis”. Film poprzedziła prelekcja dr Marka Jedynaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pt. „Cichociemni na Ziemi Koneckiej”.

Główneobchody „Koneckiego Września”, które w tym roku objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odbywały się w sobotnie popołudnie na koneckim cmentarzu. Na najważniejszą uroczystość patriotyczną zorganizowaną przez Samorząd Miasta i Gminy Końskie przybyło wielu znamienitych gości. Nie zabrakło kombatantów i ich rodzin, żołnierzy, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców naszego miasta.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele pw. św. Anny celebrowana przez księdza Tomasza Janickiego, podczas której wiersze patriotyczne recytował Bogdan Brzyski, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni w kolumnie marszowej udali się pod Pomnik Partyzantów, gdzie po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, przybyłych gości powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, przypominając ideę „Koneckiego Września”. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który odczytał „Modlitwę wiernych Ziemi Koneckiej” napisaną w roku 1984 przez Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad”.

Po wystąpieniu gospodarzy naszego miasta modlitwę za zmarłych odmówił ks. Tomasz Janicki, natomiast Apel Poległych poprowadził dowódca uroczystości mjr Tadeusz Banaszek z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po salwie honorowej głos zabrali Anna Krupka Poseł na Sejm RP, Jan Maćkowiak Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Andrzej Marek Lenart Wicestarosta Konecki.

Po złożeniu wieńców uczestnicy Apelu Poległych w kolumnie marszowej udali się na Aleję Katyńską, gdzie zapalono znicze i oddano hołd mieszkańcom ziemi koneckiej pomordowanym w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Podczas sobotnich uroczystości wręczono również medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia z rąk Wicewojewody Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego otrzymali: Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Dariusz Kowalczyk Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie, Jolanta Duda Kierownik Referatu Kultury i Sportu koneckiego magistratu, Andrzej Kosma członek koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Końskich, Danuta Lenart nauczycielka, Jan Nowak prawnik oraz Marian Klusek dziennikarz.

Uroczysty Apel Poległych uświetniły utwory w interpretacji Bogdana Brzyskiego oraz piosenka „To oni szli” w wykonaniu młodzieży koneckich szkół.

Obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie odbyła się premiera książki pt.: „Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków”, której autorkami są Natalia i Zuzanna Staciwa. W książce opisały dramatyczne losy swojego dziadka żołnierza Armii Krajowej oraz babci sybiraczki.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wręczył okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych wyróżnionym w I Gminnym Konkursie Historycznym „PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘĆ – W HOŁDZIE BOHATEROM”.

Nagrodzeni w I Gminnym Konkursie Historycznym

Konkurs Plastyczny w kategorii: szkół podstawowych

NAGRODY:

I miejsce- Weronika Dębowska- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

II miejsce- Magdalena Suchenek- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

III miejsce- Maja Kołodziejczyk- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich

WYRÓŻNIENIA:

Anna Piątek- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich

Emilia Mazur- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich

Karolina Obiedzińska- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

Kuba Przyjemski- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich

Konkurs Plastyczny w kategorii: szkół gimnazjalnych

NAGRODY:

I miejsce- Klaudia Kosmal- Gimnazjum w Stadnickiej Woli

II miejsce- Dominik Smołuch- Gimnazjum w Stadnickiej Woli

III miejsce- Aleksandra Jedynak- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

WYRÓŻNIENIA:

Agnieszka Trojanowska- Gimnazjum Nr 1 w Końskich

Konkurs Wiedzy o Historii i Postaciach Żołnierzy Wyklętych

w kategorii: szkół gimnazjalnych

NAGRODY:

I miejsce- Jakub Kupisz- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

II miejsce- Michalina Duda- Gimnazjum Nr 1 w Końskich

III miejsce- Agnieszka Trojanowska- Gimnazjum Nr 1 w Końskich

Konkurs Na Najlepszą Pracę Multimedialną w kategorii: szkół gimnazjalnych

NAGRODY:

I miejsce- Gabriela Ciszek- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

II miejsce- Weronika Ciszek- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

III miejsce- Klaudia Dunajska- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Bajor- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

Marta Zielińska- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

Weronika Korbecka- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

Anita Gula- Gimnazjum w Stadnickiej Woli

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support