Tegoroczne, 30. obchody „Koneckiego Września”, które w tym roku objął Honorowym Patronatem Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, odbyły się w innej niż dotychczas formule. Niezwykle skromnie, z uwagi na panującą pandemię, ale z wielkim szacunkiem uczczono pamięć żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej.

     Główne uroczystości odbyły się jak co roku pod Pomnikiem Partyzantów na koneckim cmentarzu, gdzie w ograniczonym składzie zgromadzili się kombatanci wraz z pocztem sztandarowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich, przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, harcerze, Jednostka Strzelecka 2026, służby mundurowe oraz mieszkańcy. Po powitaniu zebranych gości oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, prowadzący to wydarzenie Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie odczytał nazwiska partyzantów i żołnierzy, spoczywających na koneckiej nekropolii. Następnie głos zabrał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, który przypomniał genezę i historię Koneckiego Września.

           Modlitwę za zmarłych odmówił ks. dziekan Andrzej Zapart a zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w tym roku kombatanta śp. Piotra Pytki. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów oraz na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Natomiast na Alei Katyńskiej zapalono symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego.

W niedzielę 6 września br. w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odprawiona została uroczysta Msza św. Polowa w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta oraz ks. Piotra Ordowicza, który wygłosił okolicznościową homilię.

Pamiętając o inicjatorach obchodów „Koneckiego Września”, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich Andrzej Kosma i Tomasz Słoka wraz z Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofem Jasińskim udali się, we wtorek, na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego.

Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej swoją obecnością złożyli hołd wszystkim żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej Ojczyzny.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support