Tegoroczne obchody „Koneckiego Września”, największej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej, miały wyjątkowo bogaty program. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Minister Obrony Narodowej.

        W dniu 31 sierpnia br. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich oraz Samorządu Miasta i Gminy Końskie udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wiązanki i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad” oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz” – inicjatorów „Koneckiego Września”.

      Oficjalne uroczystości zapoczątkowało w piątek 1 września krótkie patriotyczne spotkanie na Alei Katyńskiej w Końskich, które poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. W to symboliczne miejsce przybyli samorządowcy, przedstawiciele ŚZŻAK Koło w Końskich, Jednostka Strzelecka 2026, harcerze, dyrektorzy oraz uczniowie koneckich szkół. Modlitwę w intencji pomordowanych odmówił ks. Dziekan Jacek Wieczorek. O genezie powstania tego miejsca i o jego znaczeniu opowiedział burmistrz Krzysztof Obratański „Kiedy w 2010 roku budowaliśmy tę aleję z myślą o upamiętnieniu ofiar złożonych przez Polaków na nieludzkiej ziemi to przyświecał nam cel by pokazać, że wybuch II wojny światowej nie byłby możliwy bez zbrodniczego paktu Ribbentrop – Mołotow. Dziś nie jest tajemnicą, że gdyby nie porozumienie zawarte przez dwa mocarstwa sąsiadujące z nami, to do wybuchu II wojny mogłoby nie dojść […]. My chcieliśmy uświadomić Wam, że to nie byli anonimowi ludzie, to byli nasi sąsiedzi, dziadkowie, ojcowie bliskich nam osób. Na tej alei upamiętniamy pochodzących z ziemi koneckiej żołnierzy, urzędników, polską inteligencję…”. Na zakończenie złożono kwiaty, a uczniowie zapalili symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego. Zaś po południu na koneckim rynku wybrzmiały utwory patriotyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Piękna muzyka przyciągnęła wielu mieszkańców naszego miasta.

       W sobotnie popołudnie pod pomnikiem „Hubala” w Końskich przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Końskie na czele z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka wraz z radnymi, przedstawiciele władz powiatowych i służb mundurowych, poseł na Sejm RP Mariusz Gosek oraz uczniowie koneckich szkół, a w szczególności Szkoły Podstawowej w Pomykowie noszącej imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddali hołd legendarnemu dowódcy.

      Głównym punktem obchodów był jak co roku uroczysty Apel Pamięci przy Pomniku Partyzantów na koneckiej nekropolii. Po odśpiewaniu hymnu państwowego z akompaniamentem Orkiestry Wojskowej z Radomia wszystkich gości powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który odniósł się do niezwykle ważnych i bolesnych wydarzeń z historii naszego narodu. Następnie głos zabrał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – gospodarz uroczystości mówiąc m.in.: „Chciałbym wspomnieć dzisiaj nie tylko tych, którzy walczyli, którzy dali swoim czynem, a często ofiarą życia i zdrowia dowód miłości do Ojczyzny. Ale również tych, którzy tę pamięć przenieśli w nasze czasy. Chciałbym wspomnieć tych, którzy po roku 1956 zaczęli organizować środowiska Armii Krajowej, zbierać dokumenty, wspomnienia, po to by nie uległy rozproszeniu i zapomnieniu. Żeby znalazły materialną formę i mogły zadośćuczynić naszej potrzebie utrwalenia tej pamięci […] Jak to wszystko jest ważne pokazała rozpoczęta w ubiegłym roku inwazja naszego wielkiego sąsiada na Ukrainę. Pokazało to, że historia nigdy się nie kończy, a pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokazało to, że marzenia o tym, że będziemy żyć w bezpiecznej Europie są o tyle możliwe o ile sami będziemy gotowi na ofiary. Ta gotowość nie rodzi się z wygodnego życia, przekonania że zawsze jakoś tam będzie. Ona może i musi być wzmacniana przez historyczną pamięć i przykład taki, którego możemy poszukać na tym cmentarzu i pod tym pomnikiem. Za te przykłady i ich utrwalanie jesteśmy niezwykle wdzięczni i zobowiązani do ich przeniesienia w przyszłość”. Głos zabrali również posłowie na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz oraz Mariusz Gosek.

           Przed odczytaniem Apelu Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie żołnierzy AK Feliksa Przyborowskiego ps. „Smyk” oraz Jerzego Łabętowicza ps. „Ziuk”. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Jacek Wieczorek. Niezwykle wzruszającym momentem sobotniej uroczystości było przekazanie rodzinnych pamiątek w postaci archiwum Armii Krajowej zgromadzonego przez śp. Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz”, śp. Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad” oraz śp. Bogumiła Kacperskiego ps. „Malina”. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, mogile rodziny mjr Władysława Raginisa oraz pod Pomnikiem Partyzantów. Apel uświetnili swoimi występami aktor Teatru Narodowego w Warszawie Robert Jarociński oraz Zespół „Pasja”.

         Ostatnim wydarzeniem soboty był wernisaż wystawy „Hubalowymi śladami po Ziemi Świętokrzyskiej w malarstwie i słowie Elżbiety Dudy i Jacka Lombarskiego” oraz spotkanie autorskie i premiera książek „Tropem BŁYSKAWICY. Historia oddziału partyzanckiego Armii Krajowej” Wojciecha Zawadzkiego oraz „Banditenstadt. Wojna i miłość” Radosława Nowka Wydawnictwa Arslibris, które odbyły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego.

         Niedzielne uroczystości zapoczątkowała msza św. polowa w intencji Ojczyzny w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, którą koncelebrowali proboszcz tut. parafii ks. Dziekan Jacek Wieczorek oraz proboszcz parafii w Gowarczowie ks. Dariusz Stańczyk. Mszę poprzedził montaż muzyczny pt. „Wrześniowe wspomnienie Ojczyzny” w wykonaniu Zespołu „Pasja”. Wysłuchaliśmy również utworów w wykonaniu chóru parafialnego. Na jej zakończenie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.

           Zwieńczeniem obchodów „Koneckiego Września” był wspaniały koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Muzycy pod batutą ppłk dr Marcina Ślązaka odegrali znane utwory o tematyce patriotycznej oraz standardy muzyki rozrywkowej, które zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się również znakomici soliści oraz balet. Organizatorem koncertu był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.

        Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością złożyli hołd żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej „Małej Ojczyzny”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support