W sobotę 3 października br. na scenie letniej w Parku Miejskim w Końskich odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu pn. „Tradycja Kołem Gospodyń się toczy”, którego organizatorem była Gmina Końskie oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.

Ta wspaniała inicjatywa, pełna ludowych tradycji,miała przede wszystkim na celu zintegrowanie środowiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie. We wszystkich kategoriach konkursowych rywalizowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich: z Gatnik, Proćwina, Piły i Szabelni, Nieświnia, Rogowa, Nałęczowa, Dziebałtowa, Kornicy, Sworzyc, Przybyszów, Modliszewic oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji w Bedlnie. Jednym słowem parkiem miejskim zawładnęły gospodynie. Każde z Kół zaprezentowało inny wystrój stoiska oraz barwne stroje. Nie zabrakło artystycznych niespodzianek, pysznego poczęstunku, znakomitej atmosfery i zabawy. Jury w składzie: dr Alicja Trukszyn, Edyta Bobryk, Kamila Biniek-Kaczorowska, Kamila Dobrowolska oraz Paweł Stasiński, przyznało w każdej kategorii konkursowej miejsca od 1 do 3 oraz wyróżnienia. Przyznana została również Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta i Gminy Końskie.

W wyrazach podziękowania za organizację przedsięwzięcia gospodynie przekazały Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie chleb z mąki z tegorocznych zbiorów, owoce i warzywa z własnych ogródków oraz bukiet kwiatów. Najważniejszym jednak punktem programu było wręczenie nagród i wyróżnień dla laureatów konkursu. Zwycięskie Koła z rąk burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, jego zastępcy Marcina Zielińskiego, Dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotra Salaty oraz obecnego na uroczystości Posła na Sejm RP Mariusza Goska otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe.

Wydarzenie uświetnił program artystyczny w wykonaniu młodzieży z koneckich liceów oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wiekuprzygotowany pod kierunkiem Anny Wiadernej z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Oto nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie:

Kategoria: „Najpiękniejszy bukiet z ziół i kwiatów”
– bukiet mały
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dziebałtowie
3 miejsce – Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji w Bedlnie

– bukiet średni
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Dębami” Piła – Szabelnia
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Kornicy

– bukiet duży
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewicach „KGW Cepterki”
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich„Koniczynka” w Proćwinie
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Nałęczowie
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanki” w Gatnikach, Koło Gospodyń Wiejskich Rogowianka oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach

Kategoria „Tradycyjna potrawa regionalna”
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Koniczynka” w Proćwinie
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Nałęczowie
3 miejsce – ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Dębami” Piła -Szabelnia oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu i Koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach

Kategoria „Prezentacja artystyczna”:
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewicach „KGW Cepterki”
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dziebałtowie
3 miejsce – ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich Rogowianka i Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanki” w Gatnikach
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach i Koło Gospodyń Wiejskich w Kornicy

Nagroda Specjalna: Koło Gospodyń Wiejskich w Modliszewicach „KGW Cepterki” (za dwukrotne zajęcie pierwszego miejsca,a w szczególności za prezentację artystyczną o wyjątkowym charakterze i treści oraz humorystyczne przedstawienie swojej miejscowości).

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy Gospodyniom z terenu naszej Gminy za tak wspaniałą zabawę, za dużo radości jaką wniosły oraz za zaangażowanie w przygotowanie do poszczególnych etapów konkursu.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support