W dniu 3 maja 2019 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 11.25 na placu przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich, gdzie tradycyjnie zgromadzili się samorządowcy, liczne poczty sztandarowe, kombatanci, służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

Po złożeniu meldunku przez Dominikę Stefańczyk z Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie odegrano hymn Polski oraz dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt. Następnie przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, pełniący funkcję Starosty Koneckiego Grzegorz Piec oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka wraz z radnymi, powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński – koordynator uroczystości.

Później mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną wydarzeń z 1791 roku w wykonaniu uczniów koneckich liceów oraz słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, przygotowaną pod kierunkiem Anny Wiadernej z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Na zakończenie tej części uroczystości głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański „Chciałbym serdecznie podziękować za przybycie na tę uroczystość. Ona jak każda nawiązująca do wielkiej rocznicy ma swoją dramaturgię, ale i powtarzalność (…) Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo z tego pałacu wyjeżdżał na obrady Sejmu Wielkiego jego Marszałek Stanisław Małachowski (…). I w tym miejscu i w takim dniu przypomnienie jest ważne, ponieważ to Konstytucja 3 Maja stworzyła wizję Państwa do której pokolenia pozbawione wolności i niepodległości mogły się odwoływać. Konstytucja, która postawiła ciągle aktualne i powtarzane w każdym pokoleniu pytania – jak powinno wyglądać Państwo sprawiedliwe, jak powinny wyglądać relacje między Państwem a jego obywatelami, ile wolności obywatelskiej by nie zaszkodzić skuteczności działania Państwa, ile sprawnego Państwa by pozostawić obywatelom naturalną swobodę różnienia się w wyrażaniu poglądów na to jak Państwo ma działać. Jeżeli więc to tutaj narodziła się choćby część z pomysłów, które zmaterializowały się w postaci konstytucji to mamy szczęście żyć na tej ziemi”.

Następnie wszyscy w pochodzie, prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą przemaszerowali ulicami miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart.

W godzinach popołudniowych w Parku Miejskim w Końskich odbyły się XXIX Masowe Biegi Uliczne, które na stałe wpisały się w program trzeciomajowych uroczystości. Ta impreza sportowa organizowana przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Klub Biegacza „PASAT” jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem i zgromadziła ponad 400 miłośników biegania w różnych kategoriach wiekowych, poczynając od czterolatków, a kończąc na biegaczach weteranach.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był koncert Jacka Wójcickiego z zespołem, który poprzedziły występy wokalistów Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Znakomity artysta obdarzony głosem o charakterystycznej tenorowej barwie zaprezentował przed konecką publicznością wiele pięknych utworów, wśród których znalazły się m.in. aranżacje znanych przebojów z repertuaru Marka Grechuty i Ewy Demarczyk.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support