W dniu 21 września 2017 r. w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich podczas uroczystej sesji, Rada Miejska w Końskich nadała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Końskie śp. misjonarzowi księdzu prałatowi Marcelemu Prawicy.

W sesji nadzwyczajnej udział wzięli m.in.: Radni Rady Miejskiej w Końskich, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie wraz z zastępcami, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, naczelnicy wydziałów koneckiego magistratu oraz księża. Pamięć o zmarłym uczczono minutą ciszy.

Na zakończenie tej niezwykłej sesji głos zabrał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie: „Honorowi Obywatele Miasta Końskie to ludzie, których zasługi dla miasta zarówno wojenne jak i te związane z popularyzacją historii ale i byciem ambasadorem polskości i Końskich w świecie były bezsprzeczne. (…) Dzisiejsza sesja jest sesją jedyną w swoim rodzaju, ponieważ po raz pierwszy w historii miasta i gminy Końskie, ten honor, ten zaszczyt mamy nadać osobie już nieżyjącej.  (…) nadanie komuś Honorowego Obywatelstwa działa na dwa sposoby. Z jednej strony jest to wskazanie, że człowiek którego tym tytułem obdarzamy zasłużył sobie na naszą pamięć i szczególne względy, z drugiej to zaszczyt dla miasta jeżeli wśród jego Honorowych Obywateli są ludzie których działalność i biografia dalece wykracza poza przeciętność (…).”

Kapłan Marceli Prawica zmarł w niedzielny wieczór, 17 września br., w koneckim szpitalu w wieku 79 lat. To najstarszy misjonarz diecezji radomskiej. 45 lat swojego życia oddał w służbie ewangelizacji w Zambii. Urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku – Kamiennej.

Uroczystości pogrzebowe ks. Marcelego Prawicy odbędą się w piątek 22 września o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, a następnie na cmentarzu parafialnym w Końskich gdzie spocznie ciało księdza misjonarza.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support