Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego, corocznie obchodzone jest 1 marca. Święto polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani, a mimo to pamięć o nich jest wciąż żywa.

Miasto Końskie również włączyło się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek, 2 marca 2020 r. przed budynkiem byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, mieszczącym się przy ulicy 1 Maja w Końskich, zebrali się przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Końskie.

Wszystkich przybyłych powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński „Dzisiaj znajdujemy się w miejscu szczególnym. W miejscu, w którym w latach 1945-1965 znajdował się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Miejsce kaźni i tortur. Miejsce, w którym pozostały na zawsze ofiary terroru stalinowskiego […] Chciałbym bardzo serdecznie powitać młodzież z koneckich szkół. Dla nich nie tylko to dzisiejsze spotkanie, ale również ta forma przekazu na przestrzeni tych kilku dni może być ważną, potrzebną i na trwałe zapisaną w pamięci lekcją historii. To oni powinni kultywować pamięć o tym święcie, o Żołnierzach Wyklętych”.

Podczas uroczystości głos zabrał Robert Krakowiak nauczyciel historii z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, który w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawił krótki rys historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy oraz złożono okolicznościowe wieńce i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support