W tym roku obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju i wprowadzonymi obostrzeniami miały wymiar symboliczny.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie przed Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Piłsudskiego w Końskich. Wśród delegacji, które przybyły aby złożyć wieńce i zapalić znicze znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka wraz z radnymi, poseł na Sejm RP Mariusz Gosek oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich z prezesem Andrzejem Kosmą.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy udali się do Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich gdzie o godz. 12.15 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez ks. Dziekana Andrzeja Zaparta. W przemówieniu, które wygłosił na wstępie burmistrz Krzysztof Obratański usłyszeliśmy o genezie i lokalnych obchodach Święta Niepodległości. Burmistrz zwrócił się do wszystkich z ważnym apelem: „Wspominajmy nie tylko tamten czas, tamtych bohaterów. Zastanówmy się na ile my współcześni z tego depozytu niepodległości potrafimy skorzystać, na ile nasza odpowiedzialność za Państwo jest nie tylko korzystaniem z zasobów pozostawionych nam przez przodków, ale jednocześnie dobrem, które pomnażane mamy przekazać naszym następcom…”. Później młodzież koneckich szkół przygotowana pod kierunkiem pracowników Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich zaprezentowała wzruszający program słowno-muzyczny pt. „Odrodzona – Niepodległa 1918-2020”.
W programie wystąpili: Julia Wąsik, Patrycja Dukat, Kamil Cholewa, Bartek Sota, Mikołaj Radek i Daniel Feliński. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Piotr Ordowicz.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support