„Drogi do niepodległości” to tytuł spektaklu inaugurującego tegoroczne obchody Święta Niepodległości, który odbył się w dniu 10 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie.

Uczniowie tej szkoły zaprezentowali wzruszający program artystyczny, w którym znalazły między innymi znane i lubiane pieśni legionowe oraz polonez – polski taniec dworski odtańczony przez najmłodszych uczniów.
Ta doskonała lekcja historii została nagrodzona gromkimi brawami. Obecni na uroczystości włodarze Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański podkreślali w swoich przemówieniach, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać i ciągle ją pielęgnować. Uroczystość, w której udział wzięli również Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Marek Kozerawski, Naczelnik Wydziału Edukacji koneckiego magistratu Krystyna Milczarek poprowadziła dyrektor szkoły Jolanta Kowalczyk, a za jej przygotowanie odpowiedzialne były: Dorota Słuszniak, Krystyna Kosmal i Beata Owczarek.

W piątek 11 listopada o godz. 11:45 pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich rozpoczęły się oficjalne obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na placu przed pomnikiem zgromadzili się licznie: poczty sztandarowe, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta. Przybyłych gości powitał Dariusz Ogłoza Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Następnie zabrał głos gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który powiedział: „W takich dniach bardziej niż kiedykolwiek widać jak ważną rzeczą jest skupienie się państwa, narodu, społeczeństwa wokół jednej idei – Polski niepodległej. Jest wielką radością co roku widzieć, że nie ma wyjątku od tej jedności, że to miejsce gromadzi niezależnie od zmian na zewnątrz naszego miasta, naszej gminy i powiatu wszystkich, którym ojczyzna i pamięć o niej są drogie (…). 123 lata niewoli nie mogłyby skończyć się odbudową państwa niepodległego i suwerennego gdyby nie granicząca z pewnością nadzieja, że naród, który przywiązany jest do swojej przeszłości ma prawo do snucia marzeń o przyszłości i tę przyszłość w końcu zbuduje.”

Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, w którym wystąpili: Ola Malicka, Apolonia Cacek, Kasia Cuper, Marek Głąbała i Hubert Gierczyński. Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z Miejską Orkiestrą Dętą oraz uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty św. Mikołaja gdzie mszę świętą w intencji ojczyzny celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart. Na początku mszy uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych z przedstawili patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Młodzi wykonawcy przypomnieli, że wiara, odwaga i męstwo kolejnych pokoleń sprawiły, że nasza ojczyzna odzyskała niepodległość a Polacy wolność.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support