W dniu 20 kwietnia br. w pięknych okolicznościach pogodowych na terenie obiektu Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi gościliśmy delegację ze Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej w składzie: prezes Stowarzyszenia prof. dr hab. inż. Jan W. Pilarczyk, wiceprezes dr inż. Stanisław Kruszyński oraz wiceprezes Klubu Ochrony Zabytków Starego Hutnictwa Ireneusz Żabicki. Celem tej niecodziennej wizyty było podjęcie przez Stowarzyszenie współpracy merytorycznej z Gminą Końskie, dotyczącej sprawowania przez Politechnikę Częstochowską opieki nad Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. W myśl tego współdziałania Gmina zobowiązała się m.in. nieodpłatnie udostępniać obiekt na czas organizowania studenckich obozów naukowych i badań nad dawnymi procesami metalurgicznymi, zaś Stowarzyszenie do wykonywania prac konserwatorskich urządzeń i maszyn znajdujących się na terenie obiektu podczas w/w obozów oraz wsparcia merytorycznego dotyczącego wspomnianej placówki.

Warto nadmienić, że Gmina od ponad pół roku jest właścicielem niedziałającego Muzeum. Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański podkreślał wielokrotnie, jak ważne jest przywrócenie dawnej świetności tego miejsca, dlatego nasza gmina planuje jego całkowitą przebudowę i rozbudowę. Tłumaczył też, że w celu pozyskania funduszy na tę inwestycję został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na kwotę 5,7 mln złotych.

Aktu podpisania umowy partnerskiej dokonali Krzysztof Obratański oraz prof. dr hab. inż. Jan W. Pilarczyk. Wśród przybyłych gości znaleźli się również: Marcin Zieliński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Zbigniew Hybik Radny Rady Miejskiej w Końskich, Zbigniew Stańczyk Dyrektor Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich, Wojciech Pasek Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Końskie, Państwo Stanisław i Marzenna Cisakowie z Komisji Opieki nad Zabytkami przy PTTK Końskie oraz sołtysi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support