W dniach 5-9 marca w szkole w Pomykowie odbył się XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego w ramach projektu organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach pt.: Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie.

Celem działań było uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu oraz przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej. W szkole w Pomykowie w realizację powyższych działań włączyli się wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. W zakresie języka oracji pod hasłem: Przerwa na literaturę codziennie w czasie długiej przerwy nauczyciele czytali bądź recytowali fragmenty utworów z klasyki literatury polskiej. Uczniowie usłyszeli Legendę o świętym Emeryku, Inwokację, Nad Niemnem, Pana Wołodyjowskiego oraz Inkę. Każdego dnia inny belfer prezentował dzieciom literackie ,,perełki”. Nauczyciele z pieczołowitością zadbali o stroje, rekwizyty oraz włożyli dużo serca w sztukę krasomówczą. Dzieciom prezentacje spodobały się bardzo i zgodnie stwierdziły, że ,,nie taki polski straszny… ” Natomiast w zakresie języka recytacji pod hasłem: Ele mele dudki- powiem wierszyk krótki uczniowie z każdej klasy uczestniczyli w mini spektaklach w oparciu o znane wiersze z kanonu literatury polskiej. Wszyscy uczestnicy usłyszeli na nowo takie ,,rarytasy” jak: Ptasie plotki, Chory kotek, Stefek Burczymucha, Paweł i Gaweł, Lokomotywa tudzież Dziad i baba. Pomysłów dzieciom nie brakowało zarówno w sposobie recytacji, jak i doborze rekwizytów i strojów.

To był intensywny, ale i zarazem fascynujący tydzień z językiem polskim…. A wszystko dzięki pomysłom nauczycieli: Urszuli Jasińskiej (język polski) oraz Barbary Batóg (plastyka).

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support