Razem świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Przed Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Piłsudskiego w Końskich już od godziny 10.30 gromadzili się mieszkańcy, formowały się poczty sztandarowe i delegacje wytypowane do składania wieńców przed pomnikiem. Pomiędzy zebranymi można też było dostrzec młodzież i dorosłych w strojach z czasów, gdy Polska radowała się z powrotu na mapę Europy. To artyści z Miejsko – Gminnego Domu Kultury, którzy wystąpili z krótkim programem artystycznym. Wśród nich byli zarówno licealiści, starsza młodzież jak i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pięknie zabrzmiała pieśń wykonana bez akompaniamentu przez Izę Majewską, która rozpoczęła uroczystość. Potem wiceburmistrz Krzysztof Jasiński powitał zebranych i oddał głos burmistrzowi. Szef koneckiego samorządu, burmistrz Krzysztof Obratański, podkreślał, jak bardzo ważna jest wolność i niepodległość, które nie są nadane raz na zawsze.

W klimat roku 1918 wprowadzili narratorzy: Julia Wąsik i Kamil Cholewa. Z apelem do żołnierzy wystąpił marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się Filip Cieślik. Pieśni śpiewali między innymi Alicja Woldańska, Patrycja Dukat, Nadia Serek, Lena Szczepanik, Jadzia Kołodziej, Daniel Feliński.

Tradycyjnie uroczystość zakończyło złożenie wieńców przed Pomnikiem Wdzięczności przez delegacje samorządów wojewódzkiego z członkiem zarządu Mariuszem Goskiem, powiatowego ze starostą Grzegorzem Piecem, miejsko – gminnego z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, organizacji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw. Po oddaniu hołdu tym, którzy wywalczyli wolność Polski, mieszkańcy przemaszerowali na czele z Miejską Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Józefa Świerczyńskiego do kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza za Ojczyznę. Przed modlitwą wystąpiła młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie.

Dodane przez: MGDK
Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support