Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia pt.: DLA TEJ, CO NIE ZGINĘŁA! „Sekretem szczęścia jest wolność, a sekretem wolności jest odwaga”.

W niezwykle wymownym i wzruszającym przedstawieniu, które odbyło się w dniu 10 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Modliszewicach, wystąpili uczniowie tej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Katarzyny Opali, Joanny Szewczyk – Kędzior i Anety Karbownik.

W piątek 11 listopada pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich już przed godziną 11.00 gromadzili się licznie mieszkańcy, zaproszeni goście, formowały się poczty sztandarowe. Pomiędzy zebranymi można też było dostrzec młodzież i dorosłych w strojach z czasów, gdy Polska radowała się z powrotu na mapę Europy. To wykonawcy, którzy wystąpili w programie artystycznym przygotowanym przez pracowników koneckiego domu kultury. Pięknie zabrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu Alicji Woldańskiej, chóru dziecięcego z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Usłyszeliśmy również o drodze Polski do odzyskania niepodległości i roli ojców niepodległości.

Wszystkich zebranych powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który prowadził uroczystość.Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który odniósł się m.in. do trudnej sytuacji wywołanej wojną na Ukrainie: „Dzisiaj możemy odpowiedzieć na pytanie: polski patriotyzm zdaje egzamin. To patriotyzm, który wyraża się nie tylko pieśnią legionową, nie tylko biało-czerwoną flagą i biało-czerwoną kokardą, ale i praktycznym otwarciem serc i drzwi dla setek tysięcy uchodźców z kraju ogarniętego wojną, kraju z którym przecież nie mamy do końca rozliczonych rachunków krzywd. Przyjęliśmy ich w domach, miastach i uczyniliśmy gośćmi na zasadzie staropolskiej gościnności. Polacy ten egzamin zdali i zdają nieustannie[…]Czy nasz patriotyzm wytrwa próbę konfrontacji w zderzeniu z rzeczywistością, która nie będzie ani łatwa, ani przyjemna. Czy jesteśmy gotowi przetrwać kryzys mając świadomość, że alternatywą są rakiety spadające na nasze miasta? […] Pamiętajmy o tym, co się dzieje z Państwem, w którym podstawowe zasady mogą być kwestionowane, w którym wewnętrzne sprawy są przedmiotem rozgrywek wyprowadzanych na zewnątrz. To jest zestaw pytań, które musimy sobie postawić i dla których odpowiedź jesteśmy winni bohaterom całego okresu rozbiorów […] Święto, tak jak każde święto ma pewien klucz, pewną wewnętrzną osnowę. Dzisiaj to święto radości. Polska odrodziła się. Cieszmy się Niepodległą Polską”.

Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze oraz wspólnie odśpiewano hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z orkiestrą Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty pw. św. Mikołaja. Mszę świętą w intencji ojczyzny koncelebrowaną przez ks. dziekana Jacka Wieczorka oraz ks. Tomasza Janickiego poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach.

Pamiętajmy „Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie”

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support