Dyrektorzy szkół partnerskich PASCH z obszaru Europy Środkowo – Wschodniej podpisali nowe umowy o kontynuacji współpracy z Goethe Institut.

Jedną z 24 szkół uczestniczących w projekcie jest Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

W dniach 23 i 24 stycznia 2020 roku w Pradze spotkali się przedstawiciele 24 szkół partnerskich z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. Wśród nich obecna była delegacja ze szkoły w Stadnickiej Woli, którą reprezentowali dyrektor szkoły, Czesław Staciwa oraz nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka projektu, Anna Milczarz.

Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się w siedzibie Goethe Institut w Pradze, aby podsumować i omówić zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat przedsięwzięcia, projekty i szkolenia oraz zaplanować działania na kolejne lata. Nauczyciele języka niemieckiego i dyrektorzy szkół ocenili korzyści, jakie niesie dla szkół uczestnictwo w projekcie. Ciekawym elementem tego spotkania były wystąpienia absolwentów szkół partnerskich, którzy są żywym dowodem na to, że nauka niemieckiego od najmłodszych lat zwiększa możliwości edukacyjne i przynosi korzyści w życiu zawodowym. Nie zabrakło anegdot i osobistych wspomnień, gdyż trzeba zaznaczyć, że większość uczestników konferencji współpracuje od początku istnienia programu, czyli od roku 2008.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy spotkali się w Ambasadzie Niemiec w Pradze, aby podpisać umowy o współpracy. O wysokiej randze wydarzenia świadczy fakt, że jego uczestnikami byli – ambasador Niemiec, dr Christoph Israng oraz ambasador Polski, Barbara Ćwioro. Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, Czesław Staciwa, podpisał umowę na kolejne trzy lata, w ramach której szkoła zobowiązuje się do nauczania i promocji języka niemieckiego oraz współpracy z Goethe Intitut.

Wymiernymi korzyściami dotychczasowej wieloletniej współpracy jest ponad 30 stypendiów językowych dla uczniów, które odbywały się m.in. w Schwäbisch Hall, w Duderstadt. Nauczyciele również wzięli udział w kilkunastu stypendiach w Niemczech, podnosząc swoje kompetencje metodyczne i językowe. Wielokrotnie uczniowie szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie teatralnym Pasch, którego efektem były występy na scenach teatrów w Zittau i w Berlinie. Kilkudziesięciu uczniów doskonaliło kompetencje językowe, realizując certyfikaty: Fit in Deutsch 1, Fit in Deutsch 2.

Gmina Końskie doceniła działalność szkoły, przyznając w roku 2018 „Konecką Gloriettę” w kategorii: Edukacja.

Dzięki współpracy z Goethe Institut szkoła otrzymuje merytoryczne wsparcie dydaktyczne w zakresie nauczania języka niemieckiego. Podpisana umowa gwarantuje tę współpracę i daje nadzieję na jej korzystne efekty dla uczniów oraz nauczycieli.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support