10 grudnia w sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się uroczysta gala „Solidarna Szkoła 2019”, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla szkół, które wykazały się największym zaangażowaniem w pozyskiwanie funduszy na „Stypendia św. Mikołaja” dla swoich zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa stanowi barierę w rozwijaniu talentów i pasji.

Uroczystą galę poprowadziła dziennikarka Polskiego Radia – Marta Januszewska. Przedstawicieli szkół powitali i nagrody wręczali założyciele Fundacji św. Mikołaja – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz. Na podium stanęło 12 szkół z całej Polski w 4 kategoriach uwzględniających wielkość miast i typ szkoły. W kategorii szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców I miejsce zajął Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Dyplom, drobne upominki i nagrodę 1500 zł z przeznaczeniem na stypendia odebrali dyrektor szkoły – Czesław Staciwa, koordynator – Iwona Brzezińska oraz uczniowie: Weronika Dulewicz, Julia Płyta i Kacper Woźniak.

Przedstawiciele szkół na galę przyjechali zaraz po wizycie w Pałacu Prezydenckim, gdzie po krótkim zwiedzaniu mieli zaszczyt uczestniczyć w kameralnym spotkaniu z Małżonką Prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą, która już po raz piąty patronuje konkursowi „Solidarna Szkoła”. Pod koniec wizyty każdy z uczestników otrzymał od Pani Prezydentowej upominek.

Szkoła w Stadnickiej Woli od czterech lat uczestniczy w tym ogólnopolskim programie stypendialnym, organizując: kiermasze świąteczne, zbiórki pieniędzy, zabawy szkolne z fantami w Dniu Patrona. Część pieniędzy pochodzi z 1% podatku od darczyńców, którymi są zazwyczaj nauczyciele, rodzice, przyjaciele szkoły. Zebrana w minionym roku kwota powiększona o pieniądze przyznane przez fundację zagwarantowała stypendia dla pięciu uczniów w wysokości ok. 300 zł. miesięcznie. Koordynatorem działań jest pani Iwona Brzezińska To wspólne dzieło wolontariatu z wielkim zaangażowaniem wspierają nauczyciele: Justyna Soja-Sadowska, Katarzyna Świercz, a także uczniowie, rodzice oraz seniorzy z Domu Dziennego Pobytu.

Kierując się przesłaniem, że „człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”, każdy może wspomóc niezamożnych uczniów w rozwijaniu ich zdolności. Wystarczy przekazać dowolną kwotę pieniędzy na konto wybranej placówki, znajdując ją na stronie: stypendia.mikolaj.org.pl w zakładce „Znajdź szkołę”.

Tekst: Iwona Brzezińska, Justyna Maliborska
Foto: Grzegorz Jakubowski, Krzysztof Karpiński, Kacper Woźniak

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support