Niesamowita atmosfera, integracja i wspaniała folklorystyczna zabawa towarzyszyła naszym mieszkańcom w niedzielne popołudnie 9 lipca br. roku na koneckim rynku. Za nami IV Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich pn. „ Tradycja kołem gospodyń się toczy” z terenu miasta i gminy Końskie.

Organizatorem tego wydarzenia był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Urząd Miasta i Gminy w Końskich.

Po zmaganiach konkursowych II etapów, które miały miejsce w czerwcu na koneckich Błoniach tego dnia zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla 10 kół biorących udział w tegorocznym Przeglądzie. W pierwszym etapie nasze gospodynie przypomniały tradycje dawnej majówki przy krzyżach kapliczkach. Każde z kół zaprezentowało kapliczkę od lat stojące w ich miejscowości. Przygotowywały również potrawy regionalne podawane podczas chrzcin i wesel . W drugim etapie gospodynie i gospodarze przedstawili scenki teatralne związane z tradycjami zaślubin. W tegorocznym przeglądzie koła biorące w nim udział sięgały do korzeni końca XIX i początku XX wieku. Nasze gospodynie w każdym tym konkursie wykazały się niesamowita pomysłowością i prawdziwą grą aktorską.

Tuż przed IV Finałem Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Końskie na rynku miało miejsce otwarcie wystawy pn. „Męczennicy z Pariacoto” poświęconej polskim misjonarzom z Peru, którzy ponieśli męczeńską śmierć.

Tę uroczystość rozpoczął wiceburmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński , natomiast oficjalnego otwarcia dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, dzięki któremu ta wystawa dotarła do naszego miasta oraz Burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

To wydarzenie w sposób znakomity uświetniał reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Wesoły Lud” z Chicago, który przybliżył nam nasze narodowe tańce w pięknych, kolorowych strojach danego regionu naszego kraju. W trakcie otwarcia tego wydarzenia Burmistrz Krzysztof Obratański podziękował doceniając zaangażowanie gospodyń w budowanie wiejskich społeczności,integrowanie wokół wartości, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców wręczali włodarze naszego miasta Burmistrz Krzysztof Obratański, zastępcy Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Regina Maciejczych, dyrektor Domu Kultury Piotr Salata oraz przedstawicielka Jury i jednocześnie prezes Polskiego związku Kół Gospodyń Wiejskich Katarzyna Korus.

Tegoroczna Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta i Gminy Końskie przypadła dla Koła Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach. Nagrodę finansową przekazała również Katarzyna Korus w imieniu Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich dla gospodyń „Alelebabki” z Wincentowa za autentyczność odegrania scenki dawnych swatów i zaangażowanie najmłodszego pokolenia do udziału w pokazach obrzędowych nawiązujących do tradycji wiejskich.

Na finale nie zabrakło również tradycyjnych potraw, które przygotowały dla mieszkańców gospodynie, a na zakończenie z prawdziwym góralskim przytupem zagrała Kapela Góralska „Kosor” z Żywca

Dziękujemy za wspaniałą atmosferę piękne wspólne chwile w tracie wszystkich konkursów i wielkie gratulacje dla wszystkich gospodyń.

A oto nagrody i wyróżnienia II Etapów IV Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Końskie pn.” Tradycja Kołem Gospodyń się Toczy”:

I etap„Majówka w dawnej tradycji ludowej”
1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Bradwayu” w Brodach

Wyróżnienia
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Kornicy

„Kulinaria Regionalne” – I etap „Zastole – chrzciny i wesele”
1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanki” w Gatnikach ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” Modliszewice
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nieświniu

Wyróżnienia
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Nałęczowie
Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Dębami” Piła – Szabelnia

II etap – „Prezentacja artystyczna”
„Zwiady, swaty, prosacka, błogosławiny”
1 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie
2 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” w Modliszewicach
3 miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Bradwayu” w Brodach

Wyróżnienie
Koło Gospodyń Wiejskich „Rogowianka” w Rogowie
Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanka” w Gatnikach

Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta i Gminy Końskie
Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowach
Nagroda ufundowana przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich dla Koła Gospodyń Wiejskich „Alebabki” w Wincentowie

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support