W minioną niedzielę 2 sierpnia br. w Parku Miejskim w Końskich,przy pięknej wakacyjnej pogodzie, odbył się Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Końskie pn. „Tradycja Kołem Gospodyń się toczy”.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich. Ta nowa kilkuetapowa inicjatywa ma na celu zintegrowanie środowisk Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy.W I etapie przeglądu udział wzięło 11 Kół Gospodyń Wiejskich: z Gatnik, Proćwina, Piły – Szabelni, Nieświnia, Rogowa, Nałęczowa, Dziebałtowa, Kornicy, Sworzyc, Przybyszów, Modliszewic oraz jedno stowarzyszenie – Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji w Bedlnie.Jednym słowem parkiem miejskim zawładnęły gospodynie, które przygotowały na ten dzień piękne stoiska, barwne stroje,a dla smakoszy pyszny poczęstunek.

Jednak najważniejszym punktem tej wspaniałej zabawy, były kwiaty i zioła, bo taki był zamysł organizatorów. Gospodynie z poszczególnych Kół musiały przygotować najpiękniejszy bukiet z ziół i kwiatów, czyli tzw. „Ziele z ziół”, jako tradycyjny bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej, które w tradycji chrześcijańskiej ma miejsce 15 sierpnia. Prace były oceniane w trzech kategoriach: bukiet mały (do ręki), średni (leżący) oraz duży (stojący). Wszystkie Koła w sposób profesjonalny przygotowały się do tego zadania, a ich pracę oceniało jury w składzie: Kamila Dobrowolska oraz Paweł Stasiński – instruktorzy Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Alicja Trukszyn – etnolog, regionalistka z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się również organizatorzy i gospodarze imprezy: Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim.

W trakcie trwania przeglądu artyści z koneckiego domu kultury zaprezentowali wspaniały program artystyczny nawiązujący do tradycji naszego regionu, w którym dominował śpiew, taniec i zapomniany już język naszej regionalnej gwary. Część artystyczną przygotowała Anna Wiaderna, która również poprowadziła tę imprezę wraz z młodzieżą Julią Wąsik i Kamilem Cholewą. Głównymi solistami byli: Alicja Woldańska i Olaf Młodziński. Ponadto wystąpili: Filip Cieślik, Mikołaj Radek, Bartek Sota, Kuba Zbróg – młodzież z koneckich liceów oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jolanta Sykuła, Barbara Stefańczyk, Ewa Podżerek, Irena Maślak, Grzegorz Maślak i Henryk Kosierkiewicz. Aranżację muzyczną tego przedsięwzięcia przygotowali Jan Bukład (akordeon) oraz Roman Cieślak z koneckiego domu kultury.

Już niebawem Koła Gospodyń Wiejskich będą rywalizowały ze sobą w II etapie przeglądu, podczas któregobędą musiały przygotować regionalną potrawę oraz zaprezentować krótki program artystyczny. Natomiast podsumowanie i uroczyste zakończenie wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w październiku br.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support