W dniu 3 maja 2026 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O godz. 11.00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem proboszcza ks. Jacka Wieczorka. Do kolegiaty przybyły liczne poczty sztandarowe oraz pododdziały uczniów klas mundurowych, członkowie ŚZŻAK Koło w Końskich oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Po nabożeństwie uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą, przemaszerowali na Plac Kościuszki gdzie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie a dowództwo uroczystości objęła chorąży JS Dominika Stefańczyk. Oprawę artystyczną przygotowały Przedszkola nr 4 i 6 w Końskich oraz Koneckie Centrum Kultury, które zaprezentowały widowisko słowno-muzyczne pt. „Gdy zakwitnie 3 maj” nawiązujące do historii i wartości patriotycznych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz uroczystości Krzysztof Obratański Burmistrz MiG Końskie, poseł na sejm RP Mariusz Gosek, a list od Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka odczytał Michał Cichocki Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Ostatnim punktem uroczystości na Placu Kościuszki była przysięga klas mundurowych Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Starachowic oraz Kielc.

W programie tegorocznych obchodów znalazł się również II Marszobieg im. Stanisława Małachowskiego pod hasłem „Mali Patrioci na Start”, którego organizatorami byli
Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz Zarząd Obiektów Sportowych i Rekreacyjnymi
w Końskich. Imprezę, która odbyła się na stadionie miejskim przy ul. Sportowej w Końskich,  zainaugurował wspólny przemarsz wokół płyty stadionu, w którym wzięło udział blisko
500 młodych miłośników sportu. Na biegaczy czekały trasy o długości od 200 do 400 metrów, które można było pokonać we własnym tempie, biegiem lub marszem. Choć podczas biegów czuć było ducha rywalizacji, to najważniejsza była wspólna zabawa i radosne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy marszobiegu zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i dyplomami, które wręczyli Zastępcy Burmistrza MiG Końskie Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Dodatkową atrakcją było losowanie nagród rzeczowych wśród wszystkich startujących, które ufundowali: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Koneckie Centrum Kultury, Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich, oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Końskich. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Finałowym akcentem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był koncert na Placu Kościuszki. Przed konecką publicznością wystąpili Katarzyna Jamróz i Bartosz Listwan, wspierani przez znakomity Big Silesian Band. Bogaty repertuar musicalowy i rozrywkowy zachwycił zgromadzoną widownię, która po każdym utworze nagradzała artystów gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za tak liczny udział w tegorocznych obchodach Narodowego Święta 3 Maja.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support