W dniu 3 maja 2026 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
O godz. 11.00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem proboszcza ks. Jacka Wieczorka. Do kolegiaty przybyły liczne poczty sztandarowe oraz pododdziały uczniów klas mundurowych, członkowie ŚZŻAK Koło w Końskich oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Po nabożeństwie uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą, przemaszerowali na Plac Kościuszki gdzie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie a dowództwo uroczystości objęła chorąży JS Dominika Stefańczyk. Oprawę artystyczną przygotowały Przedszkola nr 4 i 6 w Końskich oraz Koneckie Centrum Kultury, które zaprezentowały widowisko słowno-muzyczne pt. „Gdy zakwitnie 3 maj” nawiązujące do historii i wartości patriotycznych. Okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz uroczystości Krzysztof Obratański Burmistrz MiG Końskie, poseł na sejm RP Mariusz Gosek, a list od Wojewody Świętokrzyskiego Józefa Bryka odczytał Michał Cichocki Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Ostatnim punktem uroczystości na Placu Kościuszki była przysięga klas mundurowych Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Starachowic oraz Kielc.
W programie tegorocznych obchodów znalazł się również II Marszobieg im. Stanisława Małachowskiego pod hasłem „Mali Patrioci na Start”, którego organizatorami byli
Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz Zarząd Obiektów Sportowych i Rekreacyjnymi
w Końskich. Imprezę, która odbyła się na stadionie miejskim przy ul. Sportowej w Końskich, zainaugurował wspólny przemarsz wokół płyty stadionu, w którym wzięło udział blisko
500 młodych miłośników sportu. Na biegaczy czekały trasy o długości od 200 do 400 metrów, które można było pokonać we własnym tempie, biegiem lub marszem. Choć podczas biegów czuć było ducha rywalizacji, to najważniejsza była wspólna zabawa i radosne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy marszobiegu zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i dyplomami, które wręczyli Zastępcy Burmistrza MiG Końskie Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Dodatkową atrakcją było losowanie nagród rzeczowych wśród wszystkich startujących, które ufundowali: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Koneckie Centrum Kultury, Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich, oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Końskich. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Finałowym akcentem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był koncert na Placu Kościuszki. Przed konecką publicznością wystąpili Katarzyna Jamróz i Bartosz Listwan, wspierani przez znakomity Big Silesian Band. Bogaty repertuar musicalowy i rozrywkowy zachwycił zgromadzoną widownię, która po każdym utworze nagradzała artystów gromkimi brawami.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za tak liczny udział w tegorocznych obchodach Narodowego Święta 3 Maja.
















































































































