W dniu 3 maja 2022 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się w Parku Miejskim w Końskich, gdzie spotkały się tradycyjnie władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy.

         Uroczystość poprowadził Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który powitał kolejno wszystkich zebranych. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia obchodów złożyła Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu chorąży Dominika Stefańczyk dowódca Jednostki Strzeleckiej 2026. Następnie hymn Polski odegrała Orkiestra Dęta Miejskiego-Gminnego Domu Kultury w Końskich a poczet flagowy dokonał uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie Orląt i Strzelców wstępujących do Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie.

       Całość uroczystości została wzbogacona o interesujący program artystyczny pt. „WIWAT KONSTYTUCJA” przygotowany przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, zaprezentowany przez młodzież z koneckich szkół, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Aktywni Końskie. To patriotyczne święto uświetnili wyjątkowi gości, członkowie „Towarzystwa Stanisławowskiego” prezentując tańce z XVIII wieku oraz światowej sławy tenor Bogusław Morka, który wykonał m.in. radosną pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”.

         Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański – „To nasze lokalne prawo, ale i zobowiązanie by pamięć konstytucji czcić w sposób szczególny, ale jak wiele rzeczy w przeszłości samo wydarzenie jest ważne nie tylko wskutek tego czego dotyczyło i co kształtowało, ale jaki niesie ze sobą potencjał nauki. To jedno z rzadkich dzieł w naszej historii, które możemy czcić nie jako rocznicę i świadectwo poświęcenia pomordowanych lub zmarłych w czasie wojen, to nie rocznicę klęski albo wojny obchodzimy, ale rocznicę wydarzenia, które wstrząsnęło Europą, bo było świadectwem mądrości, powagi odpowiedzialności […]”.

Głos zabrał również gość specjalny Krzysztof Cichowski ze Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego oraz delegat Michała Cieślaka ministra ds. rozwoju samorządu.

Następnie zebrani w uroczystym pochodzie przeszli ulicami naszego miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował ks. dziekan Andrzej Zapart. Mszę poprzedził patriotyczny program słowno-muzyczny pt. „WITAJ MAJ, TRZECI MAJ” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich.

W godzinach popołudniowych odbył się koncert pt. „W Majowym Nastroju” w wykonaniu Bogusława Morki i jego gości oraz gry plenerowe. Konecczanie mogli wziąć udział w grach i zabawach z drugiej połowy XVIII wieku takich jak: kawaniola, krokiet czy tryktrak, przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną „Towarzystwo Stanisławowskie”.

Po zabawach przyszedł czas na koncert. Na scenie przed restauracją Leliwa najpierw zaprezentowała się konecka wokalistka i uczestniczka jednego z ostatnich odcinków „Szansy na Sukces” Alicja Woldańska, a potem pojawiła się orkiestra kameralna „Alla Polacca” pod dyrekcją profesora Adama Manijaka. W programie wyjątkowego wydarzenia kulturalnego znalazły się takie znane przeboje jak „Wielka sława to żart”, „Czardasz”, „O sole mio”, „Przetańczyć całą noc” czy „Besame mucho”. Główną gwiazdą koncertu był tenor Bogusław Morka, a towarzyszyli mu równie utalentowani Edyta Piasecka oraz Sławomir Naborczyk

Konecka publiczność, wśród której znaleźli się poseł Agata Wojtyszek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim, przyjęła muzyków bardzo entuzjastycznie. Nie zabrakło wspólnego wykonywania utworów oraz owacji na stojąco.

Oficjalnym obchodom towarzyszył także spacer historyczny pn. „Szlakiem zabytków miejsc pamięci narodowej w Końskich”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Oddział PTTK w Końskich pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie wzięło udział blisko 100 uczestników.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support