Od niedzieli 9 lipca br. na zaproszenie Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego gościliśmy w naszym mieście wspaniałych, młodych ambasadorów Polonii chicagowskiej reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Wesoły Lud” z Chicago.

Pierwszy swój występ zaprezentowali w trakcie finałowego spotkania na koneckim rynku a kolejny w poniedziałek 10 lipca na scenie Kina Letniego w Sielpi. Zespół ten działa pod Patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, który w tym roku obchodzi 150- lecie jego powstania.

W letnie popołudnie w wakacyjnym ośrodku wypoczynkowym mogliśmy podziwiać tych wspaniałych młodych ludzi, a jest to trzecie pokolenie polskich emigrantów, którzy zatańczyli piękne nasze narodowe tańce, nie zapominając o barwnych strojach reprezentujące każdy region naszego kraju.

Jak sami powiedzieli, chcą tak po staropolsku tańcem, śpiewem i radością umilić nam czas. Zaprezentować tańce z różnych stron naszego kraju.Panny śliczne jak różyczki, a chłopcy jak ze snu. I tak też było, z dumą i podziwem wpatrywaliśmy w tych utalentowanych pełnych wigoru i energii artystów. Zaprezentowali zarówno koloryt polskiego folkloru, jak i elementy tradycyjnych tańców polskich i amerykańskich.

Zarówno mieszkańcy Końskich jak i turyści wypoczywający w ośrodkach wakacyjnych na Sielpi mogli zobaczyć pięknie przygotowaną chorografię taneczną przez opiekunów artystycznych zespołu Pana Ryszarda i Michalinę Jamińskich. Przybliżyli nam tradycyjnego Krakowiaka, tańce Lubuskie, Nowosądeckie czy Polkę Chicagowską. Na zakończenie młodzi artyści porwali publiczność do tańca amerykańskiego, po którym Burmistrz Krzysztof Obratański podziękował za pobyt w naszym mieście, który był okazją do nawiązania kontaktów, przypomnienia i wzbogacenia wiedzy zarówno o folklorze jak i o kulturze.

Zespół „Wesoły Lud” z Chicago będzie brał już po raz 13 w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w dniach od 12 – 18 lipca 2023 roku w Rzeszowie. Życzmy sukcesów i wspaniałych spotkań z Polonią z całego świata.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support