Zakończyły się Światowe Dni w Diecezjach przygotowujące na XXXI Światowe Dni Młodzieży, które już po raz drugi odbywają się w naszym kraju, tym razem w Krakowie.

To czas integracji i spotkań z udziałem młodych z różnych stron świata. Na terenie Gminy Końskie gościliśmy 24 osobową grupę pielgrzymów z Ukrainy oraz 67 pielgrzymów z RPA. To był czas wielkiej radości, atmosfera tych dni była wyjątkowa i niezapomniana. Mieszkańcy Końskich mogli poznać kulturę przybyłych gości, wspólnie śpiewać i tańczyć.

W piątek 22 lipca oraz w niedzielę 24 lipca br. Parku Miejskim na scenie letniej przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury odbyły się koncerty, na których prezentowali się goście z dalekich krajów oraz zespoły ludowe naszego regionu, wokaliści ze Studia Piosenki, konecki zespół „RiF”, EL of B, duet Dominika i Marcin Wróblowie, czy zespół „Filios Dei” z Końskich. Gwiazdą Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży był zespół „TABU” prezentujący muzykę regge.

Pielgrzymi byli zaskoczeni życzliwym przyjęciem, jakie spotkało ich pośród nas. Nie spodziewali się tak wielkiej serdeczności i otwartości.

W piątek konecką publiczność zachwycił występ gości z RPA oraz z Ukrainy w czasie festynu pn. „Festiwal Narodów”. W tym dniu plac przed sceną letnią w Parku Miejskim był wypełniony młodymi, było barwnie, kolorowo i radośnie.

W trakcie spotkań organizowanych dni w diecezjach nie zabrakło wzajemnej integracji. Młodzież konecka, ukraińska i z RPA wspólnie rozmawiali, spacerowali a także tańczyli. Wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców, wspólnie powitali koordynator koneckiego centrum Światowych Dni Młodzieży ks. Piotr Skowroński, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim i wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart. Ponadto spotkali się oni z ukraińską młodzieżą z zaprzyjaźnionego Mohyleva Podolskiego by wręczyć upominki na pamiątkę pobytu w Końskich.

Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że wśród pielgrzymów z Afryki przebywał kardynał Wilfrid Fox Napier.

Zwieńczeniem Dni w Diecezji był Apel Jasnogórski na rozesłanie z wspólnie zaśpiewanym hymnem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”.

W poniedziałek 25 lipca pielgrzymi z Ukrainy pod przewodnictwem siostry Antoniny spotkali się z władzami miasta, które to spotkanie było podsumowaniem pobytu młodzieży w Końskich. Przedstawiciele uczestników złożyli na ręce Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego podziękowanie za zaproszenie przedstawicieli miasta partnerskiego Mohyleva Podolskiego do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Natomiast wieczorem pielgrzymi pożegnali nasze miasto i wyruszyli do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support