Gmina Końskie obejmuje swym obszarem miejsca magiczne, o niezwykłych nazwach bądź właściwościach.

Stawy na tak zwanych koneckich „Browarach” widziane z lotu ptaka.

Przyjeżdżając tutaj, możecie Państwo zobaczyć, gdzie dorastał Stanisław Małachowski – Marszałek Sejmu Czteroletniego, odbyć podróż z Piekła do Nieba oraz poznać technologie produkcji w dawnych zakładach przemysłowych. Wyjątkowym walorem gminy są też rozległe obszary leśne z siecią szlaków turystycznych. Na pewno dostarczą Państwu sił i skłonią do indywidualnych spacerów, przejażdżek rowerowych, bądź udziału w zorganizowanych imprezach turystycznych. Na miłośników relaksu nad wodą czeka Sielpia – największa miejscowość wypoczynkowa województwa świętokrzyskiego położona nad rzeką Czarną, bogata w liczne miejsca noclegowe i wypożyczalnie sprzętu turystycznego.

Świątynia Grecka w Parku Miejskim fot.Chrabąszcz

Rozległe dobra koneckie należały dawniej do zamożnych rodów. Należy wspomnieć o rodzinach Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich. O wcześniejszych właścicielach przypominają cenne zabytki w Końskich: zespół pałacowo-parkowy z oryginalnymi budynkami, kolegiata św. Mikołaja i kościół św. Anny, a także kolejne budowle: ruiny dworu obronnego w Modliszewicach, pobernardyński zespół klasztorny w Kazanowie czy wreszcie zabytkowy zakład w Sielpi oraz drewniana kuźnia w miejscowości Stara Kuźnica.

POŁOŻENIE

Gmina Końskie leży w powiecie koneckim, na północy województwa świętokrzyskiego. Miasto Końskie jest siedzibą władz gminy i powiatu. Liczy blisko 23 tysiące mieszkańców. Dostępność komunikacyjna miejscowości stale się polepsza. Do Końskich prowadzą dogodne drogi dojazdowe z Kielc, Warszawy, Łodzi czy Krakowa.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support