Podpisanie pierwszej umowy: 2002 rok

Burmistrz: Jozef Belický

Powierzchnia: 45,10 km²

Ludność: 25 tys.

Herb miasta Šal’a

Šal’a, jest nowoczesnym, dobrze rozwiniętym gospodarczo i kulturowo miastem leżącym w zachodniej części Słowacji na Nizinie Naddunajskiej, nad rzeką Vah (czt. Wag).
Od 1996 roku jest siedzibą jednego z siedmiu okręgów w regionie Nitra obejmującego 13 sołectw (wspólnot). Jest siedzibą administracyjnych, sądowniczych, szkolnych, medycznych i kulturalnych instytucji. Do dyspozycji uczniów jest sześć szkół podstawowych, jedno gimnazjum, szkoła artystyczna, wiele szkół średnich takich jak: szkoła rolnicza, szkoła chemiczna, Wyższa Szkoła Chemiczna.

Miasto posiada dobrze rozwiniętą bazę sportową i kulturalną. Na uwagę zasługują Dom Kultury, hala teatralna i estradowa, 2 kina (w tym kino letnie), hala sportowa, 2 baseny, kręgielnia i korty tenisowe. Dzięki położeniu geograficznemu i klimatycznemu miasto specjalizuje się w rolnictwie, agroturystyce i branżach pokrewnych.

W ostatnim czasie widoczny postęp został osiągnięty w sektorze usług a przede wszystkim
w przemyśle chemicznym (Firma Duslo AG zatrudnia znaczną część mieszkańców). Spośród innych działów należy wymienić przemysł maszynowy, budownictwo, gospodarkę wodną.

Sala z lotu ptaka

Charakterystyczne zabytki

  • renesansowy zamek

  • kościół św. Margaret z Antiochii

  • Dom Rolnika z 1730 r.

  • późnobarokowy kościół w Veci

  • pomnik Trójcy Świętej

Adres Urzędu Miasta w Šali:

Mesto Šaľa

Námestie Sv. Trojice 7

92715 Šaľa

tel. 421-031-770-5981

tel. 421-031-770-6021

strona internetowa: www.sala.sk

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support