Tegoroczne obchody trzeciomajowego święta miały niezwykle bogaty program. Już o godz. 9.00 około 30 uczestników spaceru historycznego „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich” ruszyło ulicami miasta, by poznać jego historię. To wydarzenie wpisało się już w tradycję obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O godz. 11.00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem proboszcza ks. Jacka Wieczorka. Do kolegiaty przybyły liczne poczty sztandarowe oraz pododdziały uczniów klas mundurowych Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Kielc, Starachowic i Nowego Miasta, członkowie ŚZŻAK koło w Końskich z prezesem Andrzejem Kosmą na czele, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, starosta konecki, radni, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości wyruszyli przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej na płytę rynku gdzie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę.

Meldunek o gotowości do uroczystości Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu złożyła chor. JS Dominika Stefańczyk.

Wśród zaproszonych gości znalazł się również Marszałek Potomków Sejmu Czteroletniego Piotr Biliński. Wszystkich przybyłych powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych odtańczyła poloneza, a uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach pod kierunkiem nauczycieli Katarzyny Opali i Anety Karbownik zaprezentowali program artystyczny pt. „Wiwat Konstytucja!”.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański, w którym podkreślił radosny wydźwięk tego święta oraz odniósł się do koneckiego twórcy Konstytucji 3 Maja Stanisława Małachowskiego.

Na zakończenie tej części uroczystości odbyła się przysięga uczniów klas pierwszych Szkół w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, którą poprowadziła Kinga Ostrowska Dyrektor koneckiego ZDZ.

Kolejnym punkiem obchodów był organizowany po raz pierwszy na terenie Parku Miejskiego w Końskich „Marszobieg im. Stanisława Małachowskiego w Końskich”. Jego celem było nie tylko upamiętnienie Stanisława Małachowskiego – konecczanina, marszałka Sejmu Czteroletniego, uczczenie 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ale również propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Podczas piątkowej imprezy, zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich, udział wzięło blisko 400 przedszkolaków oraz uczniów klas I-VIII szkól podstawowych z terenu gminy Końskie. Dla dzieci przygotowano trasy liczące od 200 do 800 m. Dany dystans można było przebiec lub przejść. Chociaż rywalizacja była, to liczyła się przede wszystkim fantastyczna zabawa. Wszyscy młodzi uczestnicy otrzymali z rąk Zastępców Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Jasińskiego i Marcina Zielińskiego, pamiątkowe medale i dyplomy a spośród wszystkich rozlosowano cenne nagrody.

Na zakończenie, wszyscy chętni z biało-czerwonymi flagami, przemaszerowali alejkami parku by uczcić to piękne majowe święto.

Nad sprawną organizacją marszobiegu czuwali członkowie PTTK o/Końskie, a wydarzenie poprowadził Andrzej Mijas z Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich.

Sponsorami nagród byli: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Końskich, Koneckie Centrum Kultury, Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich, Szkoły ZDZ w Końskich, Kryta strzelnica ARS ARMA Końskie, Klub Tenisowy ÓSEMKA Mariola Mijas Czerwony Most oraz FW SYSTEM Piotr Pięta Artur Mączyński.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był koncert orkiestry Big Silesian Band z Krzysztofem Kiljańskim.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support