Po sześcioletniej przerwie do kalendarza krajowych imprez kolarskich powrócił wyścig „Szlakiem walk mjr Hubala”.

Na mapie tegorocznego wyścigu, który odbył się w dniach 21-24 kwietnia br. oprócz naszego miasta znalazły się również Skarżysko Kamienna, Tomaszów Mazowiecki i Opoczno, miejscowości mające niepodważalny związek ze szlakiem bojowym majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Ostatni etap tego sportowego wydarzenia został rozegrany w niedzielę w Końskich. W zawodach wystartowało ok. 80 kolarzy z kraju i z zagranicy. Zawodnicy mieli do pokonania dystans o łącznej długości 176,6 km. Zarówno start jak i meta wyścigu zostały usytuowane przy skrzyżowaniu ul. Polnej z ul. Majora Hubala.

O godz. 10.30 uczestników wyścigu powitali: gospodarz naszego miasta burmistrz Krzysztof Obratański, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak oraz pomysłodawca i główny organizator wyścigu Andrzej Sypytkowski, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Burmistrz Miasta i Gminy Końskie podkreślił, że pamięć o niezłomnym bohaterze stanowi nierozerwalną część wyścigu i jest ciągle żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków. Dowodem na to była obecność nauczycieli i uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie, szkoły która ubiega się o nadanie imienia majora Hubala. Pod pomnikiem patrona wyścigu złożono okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Gminę Końskie reprezentowali: burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk. Wśród delegacji nie mogło zabraknąć członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Końskich oraz przedstawicieli nowo powołanego Stowarzyszenia im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Ok. godz. 11.00 odbył się start honorowy, a następnie zawodnicy przemieścili się na ul. Kielecką gdzie rozpoczęła się już ostra rywalizacja. W trakcie kiedy kolarze pokonywali trasę ostatniego etapu wyścigu Włodzimierz Rezner i Dariusz Skorupa prowadzili dla zebranej publiczności relację na żywo, a czas w oczekiwaniu na zawodników uatrakcyjniali młodzi wokaliści ze Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Zespół Ludowy „Korniczanka”. Uczestnicy imprezy mogli ponadto wziąć udział w konkursach z nagrodami przygotowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz Stowarzyszenie im. mjr Hubala lub też obejrzeć film promujący Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w mobilnym kinie 5D.

Zwycięzcą tegorocznego wyścigu został Eryk Latoń z grypy CCC Sprandi Polkowice, który otrzymał m.in. replikę szabli ułańskiej majora Henryka Dobrzańskiego. Jego koledzy z grupy Bartłomiej Matysiak oraz Alan Banaszek zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział znakomici kolarze: Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Cezary Zamana i Andrzej Sypytkowski, prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul oraz licznie przybyli samorządowcy. Nie sposób nie wspomnieć o obecności wnuka mjr Hubala Pana Henryka Sobierajskiego i jego córki Gabrieli, którzy uświetnili swoją obecnością niedzielne zmagania sportowe.

W trakcie podsumowania imprezy nie zabrakło oczywiście podziękowań i gratulacji. Pan Andrzej Sypytkowski podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego sportowego wydarzenia i zaprosił na kolejną jego edycję.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support