W miniony wtorek 9 sierpnia 2016 roku 101 letni konecczanin – kombatant, członek Polskiego Państwa Podziemnego Jan Mikołaj Brzeziński otrzymał awans na stopień oficerski.

Uroczystość odbyła się w Jędrzejowie podczas 51. marszu szlakiem I Kampanii Kadrowej. Awans na stopień podporucznika wręczył szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Wiesław Święchowicz.

Obecni byli także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju z komendantem – ppłk Jarosławem Molisakiem na czele oraz Karol Fijałkowski, pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. W uroczystości  udział wziął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który w imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Końskie wręczył odznaczonemu upominek.

Jan Mikołaj Brzeziński w  2003 roku powrócił do Polski i zamieszkał u rodziny w Końskich. Tu obchodził jubileusz 100-lecia swoich urodzin, gdzie uhonorowany został Medalem za Wojnę Obronną 1939 roku. Obecnie przebywa u rodziny w Jędrzejowie.

Jan Mikołaj Brzeziński urodził się w 1915 roku w Nałęczowie koło Końskich. Ukończył cztery klasy Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po szkole został pracownikiem PKP. 2 września 1936 roku został wezwany do wojska. Ukończył Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala i został zdemobilizowany 30 listopada 1937 roku.1 marca 1939 wstąpił do policji państwowej w Warszawie jako kandydat kontraktowy. 2 września 1939 uczestniczył w obronie Nowego Miasta nad Pilicą, pod dowództwem Jana Piwnika Ponurego. 6 września 1939 przybył do Warszawy, a następnie z transportem policyjnym w ochronie rządu dotarł 21 września 1939 r. na Węgry, gdzie został internowany w mieście Szentmartonkata. W ramach akcji ambasady polskiej przedostał się w marcu 1940 r. do Jugosławii. Dotarł drogą morską do Marsylii, a potem do obozu w Coetquidan, gdzie szkolił się na artylerzystę. Po upadku Francji przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu szkoleniach w Szkocji. Odkomenderowany do samodzielnego dywizjonu artylerii ciężkiej przeciwlotniczej, pełnił funkcję działonowego. Zadaniem dywizjonu był ostrzał samolotów i bomb V1 w okolicach Dover. Zdemobilizowany 18 grudnia 1945 r. w stopniu plutonowego. Odznaczony dwukrotnie Medalem Wojska, medalami War Medal i Defence Medal. Po wojnie ożenił się i pracował w Anglii.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support