Pierwszym akcentem obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był spacer historycznym „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich”.

Na dwunastokilometrową trasę ze startem i metą w Ogródku Jordanowskim wyruszyło kilkadziesiąt osób. Większość piechurów zdecydowało się maszerować w małych grupkach. Ich zadaniem było przejść trasę i rozwiązać quiz. Wszystkie informacje niezbędne do poprawnego rozwikłania zagadek znajdowały się w poszczególnych punktach historycznego spaceru. Na mecie na uczestników czekały okolicznościowe medale.

Następnie na rynku w Końskich odbyła się główna część patriotycznej uroczystości, która rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej przez ks. dziekana Jacka Wieczorka.

Po mszy rozpoczęła się defilada ulicą Piłsudskiego na Plac Kościuszki. Na jej czele szła Miejska Orkiestra, następnie uczniowie klas mundurowych ze Szkół Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Starachowic, Kielc oraz Radomia, poczty sztandarowe, delegacje partii politycznych, służby mundurowe policja i straż pożarna, aktorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.Obecni także byli radni miejscy oraz powiatowi, harcerze oraz członkowie Jednostek Strzeleckich. Gościem specjalnym uroczystości był marszałek potomków sejmu czteroletniego Piotr Biliński.

Po dotarciu na rynek dowódca uroczystości Dominika Stefańczyk złożyła meldunek Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu, a następnie wciągnięto flagę na maszt oraz odegrano hymn Polski.

Całe wydarzenie poprowadził Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański.

Mieszkańcy którzy przybyli na majowe święto mogli obejrzeć, w wykonaniu przedszkolaków, widowisko pt. „Wiwat Konstytucja”.

Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów była przysięga klas pierwszych szkół publicznych w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

O godzinie 16:00 licznie zgromadzeni na rynku w Końskich mieszkańcy wysłuchali koncertu zespołu Strauss Ensemble działającego od 1999 r.,utworzonego przez muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Repertuar zespołu był bardzo bogaty i zróżnicowany.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support