W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku oddział dowodzony przez Antoniego Hedę – „Szarego”, rozbił niemieckie więzienie w Końskich. Partyzanci opanowali miasto i uwolnili około 70 aresztowanych.
Była to jedna z najgłośniejszych akcji AK na Kielecczyźnie w czasie II wojny światowej.
Dla uczczenia bohaterstwa żołnierzy w kościele św. Anny w Końskich w niedzielę 6 czerwca br. odprawiona została msza święta za Ojczyznę i ludzi o nią walczących. Księża celebransi: Paweł Wlazło i Eugeniusz Tyburscy uroczyście wprowadzili do kościoła św. Anny poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Końskich, Skarżyska Kamiennej, Niekłania, OSP Wąsosz, Rzemiosła.
Na uroczystość przybyli m.in. członkowie Koła ŚZŻAK, Janina Śliwińska, kpt. Zdzisław Kowalski, który brał udział w tej pamiętnej akcji ataku na więzienie. Mówił nam, że z kolegami z oddziału ubezpieczał działania, ryglował ulicę Krakowską, by nikt do miasta nie wjechał ani się z niego nie wydostał przed zakończeniem działań na więzienie. Ponadto przybyli: Bolesław Niedzielski, prezes ŚZŻAK Niekłań, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego.
Ksiądz Paweł Wlazło zaprosił zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Jasińskiego, by zebranym przybliżył tamte lata, walkę żołnierzy o wolną ojczyznę.
Po zakończeniu mszy, poczty sztandarowe i wierni przeszli pod Pomnik Partyzantów. Kwiaty i znicze u stóp zaklętego w kamień por.cc. Mariusza Szwieca, „Robota” złożyli: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Końskich i Niekłania, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, Jana Nowaka, lokalny patriota oraz przedstawiciele samorządu powiatowego.