W dniu 7 września 2021 roku społeczność Szkoły Podstawowej w Kazanowie uczciła 82 rocznicę walki, która w 1939 roku została stoczona w obronie tej miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w której wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście – przedstawiciele władzy miasta i gminy Końskie:Burmistrz Krzysztof Obratański wraz z zastępcami: Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoką, Naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Milczarek,delegacje szkół z terenu gminy oraz mieszkańcy Kazanowa i okolic. Po uroczystej mszy delegacje udały się pod pomnik upamiętniający żołnierzy 36 Dywizji Piechoty poległych w kampanii wrześniowej. Tam uroczystość rozpoczęła się od odczytania przez dyrektora szkoły, Pawła Milcarka, uroczystego apelu poległych, po którym nastąpiło złożenie przez przybyłe delegacje wieńców i zniczy pod pomnikiem. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym przedstawili dramat pierwszych dni wojny.

Uroczystość przygotowały nauczycielki ZPO w Kazanowie: pani Ewa Gulak oraz pani Dorota Słuszniak. Uczniowie, którzy przedstawili historię walk w Kazanowie to: Juliusz Owczarek, Kinga Michalska, Paweł Spiżewski, Maja Dziuba, Damian Kijewski, Oliwia Wyderska, Martyna Bąk i Daria Basiak.

Bitwa pod Kazanowem to wydarzenie, o którym pamięta szkolna oraz lokalna społeczność. Do okrutnych walk doszło 7 września 1939 roku, kiedy to oddziały polskiej 36 Dywizji Piechoty usiłowały w nierównym boju zatrzymać prących na Końskie z kierunku Przedborza żołnierzy Wermachtu. Bitwa pod Kazanowem obfitowała w dramatyczne zwroty akcji, a tragiczne zdarzenia dotykały nie tylko żołnierzy, ale i mieszańców Kazanowa, Sierosławic i Brodów.

W godzinach rannych 7 września 36 Dywizja Piechoty przegrupowała się i podciągnęła oddziały bliżej Końskich. 163 Pułk Piechoty majora Kazimierza Bielawskiego zajął pozycję w okolicy Kazanowa jako spodziewanego kierunku uderzenia Niemców od Przedborza. Obecność wojska oczekującego Niemców na pozycjach pod Kazanowem i przewidywany bój, spowodowała panikę w Kazanowie i Sierosławicach. Ludność zaczęła opuszczać domostwa i udała się do lasu karolinowskiego, a także w kierunku pól pod Brodami, gdzie skryła się w lesie. W dniu bitwy 7 września pozostała we wsi część ludności schroniła się w budynkach poklasztornych obok kościoła, których solidne mury dawały szansę ochrony.

Około południa na stanowiska dowodzenia 163 Pułku Piechoty nadszedł telefoniczny meldunek dowódcy 9 kompanii kapitana Tadeusza Nieżychowskiego o nawiązaniu na przedpolu Kazanowa styczności ogniowej z nieprzyjacielem. Ogień artylerii prowadzony z rejonu Dęby spowodował olbrzymi pożar w Kazanowie. Natarcie niemieckie przy wsparciu czołgów legło w ogniu obrony polskiej. Wsparci artylerią Niemcy znów poderwali się do szturmu wdzierając się do Kazanowa. Wkrótce jednak przeciw uderzeniem 7 kompanii porucznika Moskwy zostali odrzuceni na poprzednie stanowiska.

Ciężko rannych ewakuowano do szpitala w Końskich, gdzie opiekował się nimi naczelny lekarz 163 Pułku Piechoty doktor Wacław Chojnacki przy udziale koneckiego proboszcza. Po kilku godzinach walki i ciągłego ostrzału artyleryjskiego, nieprzyjaciel zaczął przygotowywać się do szturmu. Na Kazanów ruszył gwałtowny atak piechoty i czołgów brawurowo odparty przez oddział majora Ruśkiewicza. Doszło do walki wręcz na bagnety i granaty, co zmusiło Niemców do powolnego wycofywania się. Walka zaczęła wygasać.

O zachodzie słońca dowódca pułku nakazał wycofanie się na wschodni skraj lasu Karolinów, gdzie stojąc ze spokojem wydawał rozkazy zebranym oficerom.

W tej nierównej walce życie straciło 49 bohaterskich żołnierzy, których społeczeństwo ziemi koneckiej uczciło pomnikiem – jego odsłonięcie nastąpiło 7 września 1969 roku. Złożono pod nim 31 urn z ziemią z miejscowości, upamiętnionych walkami z okupantem lub krwawymi represjami dokonywanymi przez hitlerowców.

rocznica bitwy rocznica bitwy rocznica bitwy rocznica bitwy rocznica bitwy rocznica bitwy rocznica bitwy

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support