Rozbicie koneckiego więzienia to jedna z najgłośniejszych akcji partyzanckich w czasie II wojny światowej na Kielecczyźnie. W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” zdobyli niemieckie więzienie, uwalniając ok. 70 osób. Podczas walk zginęło 4 Polaków i 17 Niemców.

Tegoroczne uroczystości, ku uczczeniu bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej oraz wszystkich tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej rozpoczęły się, w niedzielę 7 czerwca 2020 r., mszą świętą w Kościele pw. św. Anny w Końskich. W obchodach uczestniczyli kombatanci i członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Niekłania, Radoszyc i Końskich. Władze reprezentowali: Wiceminister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm RP Piotr Wawrzyk, Starosta Konecki Grzegorz Piec, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim.

Po mszy świętej przy grobie Stanisława Pietrzykowskiego ps. „Błyskawica” głos zabrał Radny Rady Miejskiej w Końskich Marek Kozerawski „Po raz pierwszy po 76 latach jesteśmy przy grobie Stanisława Pietrzykowskiego, który zginął przy odbiciu koneckiego więzienia. Jego grób symboliczny jest na cmentarzu partyzanckim w Brzasku. Rodzina ekshumowała go i tutaj jest ta zapomniana mogiła. Cześć Jego Pamięci”.

Następnie zgromadzeni udali się pod Pomnik Partyzantów, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Kilka słów do uczestników patriotycznego spotkania skierował burmistrz Krzysztof Obratański „Oni nie tylko słowem, ale czynem, krwią, życiem poświadczyli swoją miłość do ojczyzny. To dla nas wielki wzór i wielkie wyzwanie by okazać się im godnymi”.

fot. tkn24

. . . . . . . . . . . . . . . . .

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support