Tegoroczne obchody „Koneckiego Września” – największej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej dobiegły końca. Już po raz 31. uczciliśmy pamięć naszych bohaterów.

W czwartek 1 września br. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich oraz Samorządu Miasta i Gminy Końskie udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego – inicjatorów „Koneckiego Września”.

Oficjalne uroczystości zapoczątkowało krótkie patriotyczne spotkanie na Alei Katyńskiej przy ul. Południowej w Końskich, które poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.W piątkowe popołudnie pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego samorządowcy wspólnie z kombatantami oraz uczniami koneckich szkół zapalili symboliczny ogień pamięci i złożyli kwiaty.

Głównym punktem obchodów był jak co roku uroczysty Apel Poległych.Po Pomnikiem Partyzantów zgromadzili się żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, liczne poczty sztandarowe, Jednostka Strzelecka 2026, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, dzieci i młodzież szkolna oraz kombatanci – bohaterowie tego wydarzenia.

Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna wszystkich przybyłych gości powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który przypomniał ideę „Koneckiego Września”. Następnie głos zabrał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – gospodarz uroczystości mówiąc m.in. „W tym miejscu, które jest jednocześnie grobem i pomnikiem wspominamy od lat nasze małe, koneckie uczestnictwo w wielkich wydarzeniach. Uczestnictwo, z którego mamy prawo być dumni i do którego możemy się odwoływać. Wrzesień jest miesiącem wspomnień o kampanii wrześniowej i jej bohaterach. To nie nasza wina, że znaczna część naszej historii ostatnich kilkuset lat naznaczona jest klęskami. Tym bardziej odwołujemy się do takich wydarzeń, które są nutą optymizmu. Konecki Wrzesień powstał jako pomysł upamiętnienia wydarzenia, które zasługuje ze szczególnych względów na to by je wspominać…”

Przed odczytaniem Apelu Poległych przez dowódcę uroczystości ppor. Krzysztofa Binkiewicza minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie kombatantów, wśród których znaleźli się członkowie koneckiego koła ŚZŻAK oraz ostatni żołnierz „Robota” płk Tadeusz Barański, który ostatnie lata życia spędził w Łodzi. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Andrzej Zapart. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów, na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej oraz mogile mieszkańców naszego miasta.

Niezwykle wzruszającym momentem sobotniego wydarzenia było przekazanie pamiątek po śp. płk Tadeuszu Barańskim. Jego przyjaciel Ryszard Patzer – przedstawiciel Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – „Nurt” przekazał je na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego.

Apel uświetnili swoimi występami aktor teatralny i filmowy Piotr Grabowski oraz młodzież działająca przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich.

Niedzielne obchody zapoczątkowała msza św. polowa w intencji ojczyzny, którą celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart. Mszę poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie pt. „Wolność to dar”. Wysłuchaliśmy również utworów w wykonaniu aktora filmowego i teatralnego Andrzeja Młynarczyka, młodzieży z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz chóru parafialnego. Na jej zakończenie kombatanci w sposób symboliczny przekazali pierwszoklasistom poświęcone tornistry.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów „Koneckiego Września” był koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, który odbył się na scenie letniej w Parku Miejskim. Muzycy i soliści zaprezentowali znane utwory o tematyce patriotycznej i filmowej, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością złożyli hołd wszystkim żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej „Małej Ojczyzny”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support