Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia pt.: „A to Polska właśnie”. We wzruszającym przedstawieniu, które odbyło się w dniu 10 listopada br. w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, wystąpili uczniowie tej szkoły pod kierunkiem nauczycieli Anety Karbownik i Agnieszki Pakuły.

Oficjalne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w czwartkowe przedpołudnie, 11 listopada 2021 r. na placu przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich.

Na uroczystości zgromadzili się tłumnie mieszkańcy naszego miasta, samorządowcy, wyjątkowo liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych oraz dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna.

To wyjątkowe wydarzenie poprowadził wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, a wszystkich przybyłych, tymi słowami, powitał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański: „Dużo słów pada w takich dniach jak dzisiejszy o Ojczyźnie, drogach do niepodległości, o tych którzy tej niepodległości są ojcami i za których się ich zwykło uważać. Dziś rano Prezydent złożył wieńce pod pomnikami sześciu ojców niepodległości i co do ich roli jest powszechny konsensus. My mamy również własne, koneckie korzenie i własnych koneckich bohaterów tej niepodległości. Pomijając kwestie, które są przedmiotem dysputy publicznej i ogólnopolskiej warto dziś zadać pytanie: czym jest patriotyzm? Bo samo słowo zaczyna być traktowane jako kontrowersyjne. Patriotyzm rozumiany jako przewaga, jako rodzaj wywyższenia się na innymi. Patriotyzm kierowany przeciwko innym łatwo może osunąć się w szowinizm. W coś co brzydko pachnie nacjonalizmem XX wieku. Ale kimże trzeba być by ludzi, którzy dumnie noszą biało-czerwoną flagę, którzy odwołują się do piękna polskiej historii, którzy oddają szacunek dorobkowi polskiej literatury i sztuki nazywać faszystą? W kraju, w którym nie ma miasta, nie ma prawie wioski, w których nie byłoby pomników i krzyży upamiętniających ofiary faszyzmy […] Patriotyzm to wielkie słowo, ale tym ważniejsze, że kończą się w Europie i świecie czasy spokoju, czasy pogodnego oczekiwania na przyszłość, która miała wyłącznie prowadzić do lepszego. Rozmiary istniejących zagrożeń są powszechnie znane. Dzisiaj warto odwołać się do tych którzy nie dzisiaj, nie wczoraj, a przez całe stulecia mówili czym jest Ojczyzna […] Marek Grechuta mówił, że wolność to diament do oszlifowania, nie jest to coś gotowego. To diament, z którego możemy zrobić arcydzieło, ale też zepsuć go i zrobić niepotrzebne nikomu szkodliwe błyskotki. Wolność to wyzwanie. Mamy wolność, mamy niepodległość. Zawdzięczamy ją ojcom niepodległości. Radujmy się i cieszmy się z niepodległej Rzeczypospolitej”.

Uroczystość uświetnił ciekawy program artystyczny przygotowany przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, który wprowadził nas w klimat roku 1918. W przedstawieniu, w pięknych strojach historycznych, udział wzięli słuchacze koneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz artyści z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich: Kuba Persona, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego, Ola Wiatr, Zosia Dudek, Mateusz Zaleśny, Marysia Piec, Michał Gawroński, Antosia Chianesse, Mikołaj Radek, Paweł Kwiatkowski, Kacper Miedziński, Kacper Kubała, Bartek Michałowski oraz wokaliści Alicja Woldańska, Jagoda Szczegielniak, Olaf Młodziński i Patrycja Dukat.

Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze oraz wspólnie odśpiewano hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z Orkiestrą Dętą z Katowic pod dyrekcją Joachima Krzyka, jeźdźcami, jednostkami strzeleckimi, uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty pw. św. Mikołaja. Mszę świętą w intencji ojczyzny koncelebrowaną przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta oraz ks. Michała Podsiadłego poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Na zakończenie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, o godzinie 16:00 w Kolegiacie św. Mikołaja odbył się koncert pieśni legionowej „Śpiewamy dla Niepodległej” w wykonaniu zespołu „Wiarusy” ze Starachowic.

(środa)

(czwartek)

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support