Mają w swym repertuarze ponad trzysta piosenek. Zdobyły wiele nagród na prestiżowych konkursach muzyki ludowej. Były ozdobą najważniejszych uroczystości w Końskich i w powiecie koneckim. To Zespół Śpiewaczy „Rogowianka” działający w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie od 35 lat.

Piękne urodziny zespołu odbyły się w sobotę 20 listopada br. w rogowskiej placówce z inicjatywy Miejsko – Gminnego Domu Kultury oraz Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

Gdy 35 lat temu z inicjatywy ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Andrzeja Zdunka, instruktorki Elżbiety Sycz, muzyka Jana Bukłada oraz mieszkanek Rogowa: Zuzanny Kapituły, Marceliny Lagner i Stanisławy Kozubskiej zakładano w podkoneckiej wiosce zespół, nikt pewnie nie przypuszczał, że przez dziesięciolecia będzie on jednym z filarów muzyki ludowej w powiecie koneckim. Tym bardziej, że ziemia konecka nie ma własnego folkloru, gdyż żyje na styku kultur opoczyńskiej i kieleckiej. Jednak to stało się wyróżnikiem zespołu, który ma w swym repertuarze zarówno piosenki kieleckie jak i opoczyńskie.

Pierwsze stroje śpiewaczki szyły sobie same, albo z pomocą Krystyny Szmit. Kierowniczką zespołu została Marcelina Lagner, a za przygotowania muzyczne odpowiedzialni byli Elżbieta Sycz oraz akordeonista, śpiewak, aranżer Jan Bukład. Siedzibą grupy był i jest Wiejski Dom Kultury w Rogowie, którym wtedy zarządzała Zuzanna Kapituła. Skład „Rogowianki” tworzyło na początku nawet 30 pań, którym towarzyszyła kapela pod kierunkiem Jana Bukłada. Potem nie było już tylu chętnych do wspólnego muzykowania, choć wielokrotnie podejmowano próby współpracy z miejscową szkołą, zachęcano wyjazdami na wycieczki, koncerty, konkursy. A tych było naprawdę wiele – w Busku Zdroju, Iłży, Kielcach, Jędrzejowie, Nowej Słupi, Szydłowcu, Przedborzu. Na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu można było obejrzeć nagrody, statuetki, dyplomy i kroniki.

W sobotni wieczór do rogowskiej placówki kultury przybyło wielu gości. Byli gospodarze miasta i gminy Końskie: Burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, Starosta Konecki Grzegorz Piec, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk i wielu, wielu innych. Powitali ich dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata oraz prowadzące uroczystość Urszula Nowicka i Maria Krawczyk (członkini zespołu). Oprócz pani Marii głównymi bohaterkami wieczoru były: Helena Kania, Krystyna Ziemnica, Maria Cygan, Irena Kołba, Anna Kowalska, Krystyna Makuch i akompaniator i szef muzyczny Jan Bukład.

Ze łzami wzruszenia, ale i z radosnym śmiechem goście oglądali pokaz zdjęć z 35 lat działalności „Rogowianki”. Pokazowi towarzyszyły piosenki zespołu, których ma on w swym repertuarze ponad trzysta. Kilkadziesiąt z nich jest uwiecznione na siedmiu płytach wydanych przez Miejsko – Gminny Dom Kultury we współpracy z Radiem Kielce.

Dla jubilatów i widzów wystąpiły znane koneckie wokalistki Iwona Stępień – Baran i Kinga Bukowiecka oraz trio z Domu Kultury „Z DeKa Franty” czyli Jan Bukład, Roman Cieslak i Zbigniew Werens.

Było mnóstwo gratulacji i życzeń od władz miejskich i powiatowych i innych przyjaciół zespołu, w tym od „Korniczanek” – młodszych koleżanek „Rogowianki”. Uczestnicy uroczystości otrzymali od zespołu najnowszą płytę, na której znajduje się 11 najpopularniejszych piosenek „Rogowianki”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support