Corocznie w kwietniu obchodzony jest w Polsce Miesiąc Pamięci Narodowej. To szczególny czas, w którym wspominamy znaczące wydarzenia w historii naszego narodu oraz upamiętniamy ofiary zbrodni niemieckich i sowieckich.
Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza teraz kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
Z tej okazji we wtorek 30 kwietnia br. o godz. 9.00 pod pomnikiem „Hubala” w Końskich przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Końskie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich oraz koneckich szkół, a w szczególności Szkoły Podstawowej w Pomykowie noszącej imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddali hołd legendarnemu dowódcy w 84. rocznicę jego śmierci. „Spotykamy się, bowiem w dniu dzisiejszym, jest nie tylko rocznica śmierci majora Dobrzańskiego, ale również ostatni dzień miesiąca pamięci narodowej. Chcemy wspólnie z dziećmi, z młodzieżą z ZPO w Pomykowie, nie tylko uhonorować znamienite postaci z przeszłości, bohaterów narodowych, ale również wspomnieć o tych wydarzeniach, które w historii Polski, w historii narodu polskiego, miały istotne znaczenie” – mówił zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński.
Uczestnicy złożyli pod pomnikiem wiązanki i zapalili znicze.
Również w tym dniu odbyła się krótka uroczystość na Alei Katyńskiej w Końskich. Na wydarzenie przybyli zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z przewodniczącym Andrzejem Kosmą na czele, a także uczniowie i dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Końskie.
O genezie Miesiąca Pamięci Narodowej, a także o historii powojennej Polski, opowiedział w skrócie uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich Mikołaj Sobczyk „Idea Miesiąca Pamięci Narodowej zrodziła się wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej. Wybór padł na kwiecień, ostatnie dni funkcjonowania niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. W okresie PRL-u, z powodów politycznych, akcentowane były zbrodnie, popełnione przez nazistowskie Niemcy. A o podobnych faktach z historii stosunków polsko-sowieckich milczano. Dzisiaj Polska jest niepodległym państwem i swobodnie możemy mówić o zbrodni katyńskiej, popełnionej przez sowietów”.
Na zakończenie złożono kwiaty i znicze, a uczniowie zapalili symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego.