Projekt wyceniany na łączną kwotę 10 100 zł uzyskał grant w 2021 r. w ramach XIII edycji konkursu Patriotyzm Jutra został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

Kwota dofinansowania to 9 000,00 zł. „Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego Muzeum Historii Polski jest operatorem od 2009 roku. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także lokalnej. Projekt realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego przy współpracy Centrum Informacji Turystycznej w Końskich. Partnerami w realizacji projektu są: Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Fundacja Pamięć i Niepodległość.

W ramach projektu powstała strona internetowa https://biszk.pl/ czyli Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej, który w sposób przejrzysty i czytelny prezentuje sylwetki osób związanych z Ziemią Konecką, biografie wybitnych, bohaterskich, zasłużonych, wyjątkowych, wyróżniających się postaci Ziemi Koneckiej zaangażowanych w walkę oraz rozwój ekonomiczny i kulturalny naszego regionu oraz naszej Ojczyzny.

Gra terenowa “Odkoduj bohatera” powstała w oparciu o stronę internetową https://biszk.pl/. Stanowi atrakcyjną formę poznania lokalnych bohaterów, których nazwiska znalazły się na kartach ogólnopolskiej historii. Gra prowadzi uczestników ulicami miasta Końskie uwzględniając odwiedzenie zabytków, miejsc pamięci narodowej, tablic pamiątkowych i pomników. Zastosowane w grze nagrania audio to relacje uczestników różnych wydarzeń historycznych, zostały przygotowane z dbałością o właściwą narrację lektorską i stanowią doskonałą lekcję historii. Pierwsza edycja gry odbyła się w październiku 2021 r. Udostępnienie niezbędnych do gry materiałów na stronie internetowej https://biszk.pl/ pozwala na jej rozegranie w dowolnym czasie.

Projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, osób zainteresowanych historią Końskich, w tym młodzieży szkolnej, a także osób starszych. Strona jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (osoby niedowidzące). Będzie rozwijana także po zakończeniu realizacji projektu. Intencją realizujących projekt jest podjęcie współpracy z regionalistami i mieszkańcami Ziemi Koneckiej w granicach terytorialnych dawnego powiatu koneckiego z końca XIX wieku. Ówczesny powiat był rozległym obszarem: od Pilicy z Przedborzem, aż po Szydłowiec. W skład liczącego wtedy 1883 km2 powiatu wchodziło 18 gmin: Bliżyn, Borkowice, Chlewiska, Czermno, Dobromierz, Gowarczów, Grodzisko (z siedzibą w Radosce), Góry Mokre, Kamienna (od 1905 r.), Końskie, Duraczów (z siedzibą w Pomykowie), Miedzierza (z siedzibą w Królewcu, potem w Smykowie), Niekłań (z siedzibą w Odrowążu), Pijanów (z siedzibą w Słupi), Przedbórz, Ruda Maleniecka, Skotniki i Szydłowiec. Mamy nadzieję, że taki portal biograficzny będzie służył publikacji kolejnych biogramów, co umożliwi zainteresowanym zgłębianie lokalnej historii, a przekazującym materiały osiągnięcie satysfakcji z nawiązania współpracy i przyczynienia się do wzbogacenia wiedzy o historii Ziemi Koneckiej i Konecczan. Zachęcamy do współpracy. Każdy może być współredaktorem naszego Słownika. Pamiętamy przecież wielu zmarłych już bohaterów czasu pokoju: lekarzy, nauczycieli, samorządowców, dyrektorów, artystów, sportowców i innych zasłużonych dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support